Čo robiť, keď ste sami doma a začnete sa dusiť? Toto video vám zachráni život

V ľudskom krku dokážu uviaznuť rôzne predmety omnoho častejšie, než si viete predstaviť: jedlo, kosti, drobné predmety či mince (najmä u detí)…Zadusenie je štvrtou najčastejšou príčinou smrti spojenou s neúmyselným zranením.

Čo robiť, ak sa dusíte, a nie je nikto, kto by vám mohol prísť na záchranu? Keď sa dostanete do život ohrozujúcej situácie, drvivá väčšina ľudí začne panikáriť a stráca schopnosť konať rozumne.

Hasič a zdravotník Jeff Rehman sa s týmto stretáva takmer každý deň: „V priebehu rokov som si všimol, že neexistujú žiadne skutočne účinné spôsoby, ako niekoho zachrániť, ak sa udusí a nikto mu nemôže pomôcť.“

V kritickej situácii nie je čas na dlhé premýšľanie, kroky by mali byť pomerne jednoduché a rýchle, no zároveň čo najúčinnejšie. Takto vyzerá technika záchrany, ktorú preferuje Jeff.

Každý by mal poznať kombináciu niekoľkých pohybov, ktoré umožňujú efektívne sa vyhnúť uduseniu. Verte, že jedného dňa vám môžu zachrániť život.

Myšlienka tejto techniky vznikla v hlave Rehmana počas tréningu v telocvični, keď mu inštruktor boxu ukázal účinné cvičenie na posilnenie brušných svalov.

V tomto prípade hasič upozornil na špecifický vedľajší účinok – značné množstvo vzduchu uvoľneného z pľúc – nevyhnutnosť v situácii, kedy sa človek dusí.

V prípade dusenia vykonajte nasledujúce kroky…

  1. Postavte sa na štyri a rukami pevne na zemi, ako keby ste išli urobiť kľuk.

как спастись от удушья

  1. Rýchlo spadnite na hrudník, vyrovnajte ruky do 90-stupňového uhla a nohy ohnite v kolenách.

методика спасения от удушья

  1. Tento pád povedie k uvoľneniu vzduchu z pľúc čím sa uviaznutý kúsok jedla dostane von z hrdla.

Hasič predviedol tento návod aj na videu. Súdiac podľa komentárov, táto metóda zachránila už nejeden život.

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Čo robiť, keď ste sami doma a začnete sa dusiť? Toto video vám zachráni život”