Ľudia sú nepoučiteľní: Chovateľka nechala svoje psy v rozpálenom aute!

Určite ste sa už stretli s nejednou správou hovoriacou o tom ako rodičia nechali svoje dieťa v rozpálenom aute no rovnako to je aj pri majiteľoch psov. Každý je taktiež upozorňovaný, že počas horúcich letných mesiacov je pobyt v odstavenom aute veľkou hrozbou pre organizmus. Bohužiaľ, ľudia sú nepoučiteľní!

 

Tragédia na výstave psov

Počas Medzinárodnej výstavy psov v Brne prišlo k tragédii, keď chovateľka nechala svoje psy zavreté v aute. Auto bolo čiernej farby a na priamom slnku čo len urýchlilo proces prehriatia interiéru auta. Situáciu si našťastie všimla okoloidúca, ktorá zavolala pomoc no jedna z feniek labradorského teriéra to neprežila a druhá je vo vážnom stave. Polícia sa už síce prípadom zaoberá no život jednej z feniek to už bohužiaľ nevráti.

 

Polícia taktiež nedávno informovala o tom ako žena nechala v aute zavretého psa pri 33 stupňovej horúčave. Našťastie v takýchto prípadoch už môžete zakročiť, keďže už platí zákon, že zviera už nie je považované za vec. Preto ohrozené zviera môžete z auta vyslobodiť rozbitím okna čo by sa predtým trestalo ako poškodenie cudzieho majetku.

https://www.facebook.com/policiaslovakia/photos/a.1522428691120681/2586919281338278/?type=3

Zvierací ombudsman radí ako zakročiť

Ak uvidíte v rozhorúčenom aute psa alebo iné zviera ako prvé musíte nájsť majiteľa. Ak to nebude možné, musíte kontaktovať políciu. Ak je zviera vo viditeľne zlom stave treba ohľaduplne rozbiť okno auta (aby ste neublížili sebe alebo zvieraťu) a dostať zviera z auta von. Prvá pomoc pre postihnuté zviera pozostáva z ochladenia labiek, podanie tekutín a premiestnenie zvieraťa do tieňa. Zviera však nikdy nepolievajte studenou vodou, to môže spôsobiť šok. V kritických stavoch je potrebné zavolať veterinára.

https://www.facebook.com/zvieraciombudsman/posts/2189974114575151/

Čo sa týka ochrany detí pred takouto tragédiou polícia odštartovala projekt z názvom „Nezabudni na mňa v aute“. Ľuďom ukazujú techniky prvej pomoci po záchrane dieťaťa z rozhorúčeného auta. Náučné video si môžete pozrieť tu:

https://www.facebook.com/policiaslovakia/videos/1530481687092239/

Na koľko stupňov sa vie teplota v aute vyštverať?

Podľa magazínu Live Science sa pri 35 stupňovej vonkajšej teplote dokáže interiérová teplota za 60 minút vyšplhať na 69 stupňov Celzia (podľa ukazovateľa na prístrojovej doske). V tomto prípade sú sedadlá nahriate na 53 stupňov Celzia a volant na 51 stupňov Celzia. No aj keď máte auto v tieni, výsledky sú veľmi alarmujúce. Teplota tak po 60 minútach vstúpne na 48 stupňov (podľa ukazovateľa na prístrojovej doske), volant bude mať teplotu 42 stupňov a sedadlá 41 stupňov Celzia. Preto si zábudlivý a nepoučiteľný ľudia pri odchode z auta mali vždy skontrolovať zadné sedadlá či si tam niečo „nezabudli“.

 

Takéto opatrenia netreba brať na ľahkú váhu! Preto treba pristupovať k vlastným deťom (!!!) a blízkym alebo zvieratám ohľaduplne. Aj keď si len chcete „odbehnúť“ do obchodu, nestojí Vám to za to aby ste si vo svojom aute našli svojich milovaných na pokraji života.

zdroj:noizz.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ľudia sú nepoučiteľní: Chovateľka nechala svoje psy v rozpálenom aute!”