Predčasná puberta: Dievčatám začína puberta oveľa skôr a odborníci zistili prečo

Deti dospievajú čoraz rýchlejšie no a pubertálne prejavy u nich začínajú čoraz skôr. Všimnú si to najmä rodičia, ktorí majú dievčatá pretože prvá vlna pubertálnych prejavov a výstupov im začína okolo ôsmeho roku. Mýtom je, že je tomu tak kvôli hormónom z kurčiat čo pochopiteľne nie je pravda.

 

2 Girls Hugging Each Other Outdoor during Daytime

Zdroj: pexels.com

 

Prejavy predčasnej puberty

Odvrávanie a drzé správanie nie je hlavným prejavom predčasnej puberty aj keď sa to často deje. Pod prejavmi predčasnej puberty si však prejavte zmeny vo vzhľade, napríklad ochlpenie, zmena postavy či rast pŕs u dievčat. Za všetko sú zodpovedné pohlavné hormóny, ktoré by mali byť aktívne o čosi neskôr.

Štúdiou predčasnej puberty dievčat sa zaoberá tím detskej nemocnice v Cincinnati (USA), ktorú predstavili aj pre Washington Post. Louise Greenspan, endokrinológ z organizácie Kaiser Permanente sa k téme predčasnej puberty vyjadril takto: „Dnes už považujeme za normálne, že sa prvé známky u dievčat objavujú v siedmich rokoch.“

Termín „predčasná puberta“ je aplikovateľný pre dievčatá mladšie ako osem rokov a pre chlapcov mladších ako deväť rokov. U týchto detí prišlo k pubertálnym hormonálnym zmenám priskoro kvôli hormonálnej poruche, no občas sa na príčinu neprišlo. Predčasná puberta prináša so sebou aj niektoré riziká a počet skoro dospievajúcich detí v poslednom čas iba stúpa.

Riziká predčasnej puberty

Podľa štúdie zverejnenej v časopise Pediatrics, sú dievčatá v predčasnej puberte náchylné na depresie a problémové správanie ako požívanie alkoholu, drog, fajčenie a taktiež začínajú veľmi skoro s pohlavným stykom. V dospelosti majú takéto dievčatá väčšiu pravdepodobnosť cukrovky typu 2, obezity či rakoviny prsníka.

Odborníci však tvrdia, že predčasnú pubertu môže celoživotné vystavenie sa hormónu estrogén. Ten sa dostáva do životného prostredia kvôli používaniu hormonálnej antikoncepcie. Ďalším faktorom môže by aj stúpajúca neplodnosť mužov.

 

Oproti minulosti puberta v priemere začína u detí o rok skôr a celý proces dospievania trvá 4 roky. Za posledných sto rokov sa taktiež znížil vek kedy dievčatá dostanú prvú menštruáciu. No za posledné desaťročie sa tento vek nejak výrazne nezmenil a v západnej civilizácii sa tento vek pohybuje okolo 12 až 12,5 roka života.

No za všetko nemôže len estrogén ale ďalším rizikom je aj obezita u detí. Pretože čím viac je viac tuku v tele tým viac sa do neho estrogén uvoľňuje. Dievčatám, ktorých mamičky počas tehotenstva trpeli obezitou alebo tehotenskou cukrovkou, začína puberta o čosi skôr čo sa týka aj rastu ochlpenia. Za príčiny predčasnej puberty sa považujú aj stres alebo napätie v rodine.

 

zdroj: prezenu.sk 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Predčasná puberta: Dievčatám začína puberta oveľa skôr a odborníci zistili prečo”