Prezidentka Zuzana Čaputová sa vyjadrila k LGBTI komunite: Na koho strane je?

Prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová, dnes na svojej facebookovej stránke vyjadrila svoje myšlienky na margo LGBTI komunity aj ľudí, ktorí sú za ochranu tradičnej rodiny. Táto téma je v posledných dňoch veľmi horúca pretože sa blíži Dúhový pochod a taktiež aj pochod Hrdí na rodinu, ktoré sa uskutočnia už túto sobotu.

 

Vo svojom statuse Čaputová spomína, že jej v poslednom čas v hlave vŕta otázka: „Ak by sa tvoja dcéra zamilovala do inej ženy, v akej krajine by si chcela, aby sa to stalo?” Na tú sa jej naskytá odpoveď Slovensko, no z nasledujúcich slov je jasné, že táto odpoveď nie je tak úplne správna. Sama Čaputová ma pochybnosti o tom, že LGBTI komunita je v našich končinách vítaná.

 

Vyjadrila sa aj smerom k svojej rodine a to, že jej pre ich život ale aj pre život ostatných chce zaručiť len to najlepšie bez ohľadu na pohlavie, vieru či sexuálnu orientáciu. Tým pádom chápe aj samotnú LGBTI komunitu a ich podporovateľov, pretože každý má právo na pokojný a šťastný život. Hlavne aby sa ľudia k sebe správali férovo a s rešpektom hlavne v ohľade párov rovnakého pohlavia.

Čaputová taktiež chápe obavy občanov vzhľadom na ohrozenie tradičnej rodiny no neverí, že hlavným problémom sú práve členovia LGBTI komunity. „Som za ochranu rodiny pred tým, čo ju ohrozuje. A to sú hlavne zlé sociálne a ekonomické podmienky, nízke mzdy alebo rodiny, ktoré sú nevyhnutnou prácou rodičov v zahraničí rozdelené. Až príliš často neľahká životná situácia v rodine vyústi v jej rozpad.

https://www.instagram.com/p/B0GprJZpcqC/

 

Ľudia taktiež spochybňujú hodnoty rodiny ako takej, keď sa jedná o rodiny, ktoré tvoria ľudia rovnakého pohlavia. Čaputová preto zdôraznila, že aj homosexuálne páry majú svoje rodiny (matky, otcov, starých rodičov…), na ktorých im záleží.

Ďalej ešte spomína to, že všetci sme ako jedna veľká rodina, ktorú by takéto spory nemali rozdeľovať. Vyzýva preto každého aby k takejto inakosti pristupovali s ohľadom a otvorenou mysľou. „Nezostaneme potom zaseknutí v sporoch, ale budeme môcť s otvorenou mysľou pozerať na riešenia problémov, ktoré nás na Slovensku najviac trápia,” píše v statuse prezidentka.

Na konci ale Čaputová pripomenula svoj sľub, ktorý pomyselne zložila ešte pred nástupom do úradu. A to, že túto sobotu sa nezúčastní ani Dúhového pochodu a ani pochodu Hrdí na rodinu. Týmto gestom nechcela naznačiť nepotrebnosť takýchto prejavov, práve naopak, vyjadrila podporu obom komunitám bojujúcim za vlastné presvedčenia. Vyzdvihla hlavne potrebu zlepšenia práv pre LGBTI komunitu ale aj zlepšenie podmienok na ochranu rodiny na Slovensku.

 

Celý status si môžete prečítať tu:

https://www.facebook.com/zcaputova/photos/a.861261877415131/1158614431013206/?type=3&theater

Všetci rodičia chceme pre naše deti to najlepšie a neustále sa obávame, či majú naozaj všetko, čo potrebujú. Som si istá, že to tak má každá mama a otec. Asi preto ma dávnejšie veľmi zaujala otázka, ktorá ma prinútila zamyslieť sa: „Ak by sa tvoja dcéra zamilovala do inej ženy, v akej krajine by si chcela, aby sa to stalo?”

Veľmi sa mi žiada povedať Slovensko. Samozrejme, je to hypotetická otázka, ale podnetná na uvažovanie. Pre svojich blízkych chcem len to najlepšie, a preto chcem, aby sa za akýchkoľvek okolností mali dobre a žili v otvorenej a férovej spoločnosti. Takej, kde majú všetci rovnakú šancu na spokojný život bez ohľadu na ich národnosť, vieru, pohlavie, sexuálnu orientáciu, či inú príslušnosť.

Preto chápem túžbu ľudí, ktorých city smerujú k osobám rovnakého pohlavia, aby sme žili v spoločnosti, ktorá sa k nim bude správať férovo. S rešpektom k ich právam im dopraje možnosť žiť si svoj život slobodne tak, aby boli šťastní a spokojní.

Chápem aj obavy ľudí o stav našich rodín. Som za ochranu rodiny pred tým, čo ju ohrozuje. A to sú hlavne zlé sociálne a ekonomické podmienky, nízke mzdy alebo rodiny, ktoré sú nevyhnutnou prácou rodičov v zahraničí rozdelené. Až príliš často neľahká životná situácia v rodine vyústi v jej rozpad. Preto musíme rodiny chrániť.

Chápem aj strach o rodinu v rovine hodnôt, ktoré ju chránia. Chcem však povedať, pomáhajme rodinám a nebojme sa o ich hodnoty. Aj homosexuálne orientovaní ľudia majú matky a otcov, dedkov a babky – rodinu, na ktorej im záleží, rovnako ako nám všetkým.

Chápem obavy mnohých z vás z inakosti, no verím, že láska k blížnym je to, čo nás dokáže spájať. Všetci predsa tvoríme jednu veľkú rodinu a nesmieme sa nechať rozdeľovať a polarizovať. Želám si, aby sme sa vedeli navzájom počúvať a našli pre druhého viac znášanlivosti a ohladuplnosti. Nezostaneme potom zaseknutí v sporoch, ale budeme môcť s otvorenou mysľou pozerať na riešenia problémov, ktoré nás na Slovensku najviac trápia.

Ako som hovorila aj pred nástupom do úradu, v sobotu sa nezúčastním ani na Dúhovom pride, ani na pochode Hrdí na rodinu. Rešpektujem však právo oboch komunít uplatniť svoju slobodu prejavu. Považujem ale za potrebné nezostať ticho a rovnako naliehavo upozorniť na potrebu zlepšenia situácie práv ľudí hlásiacich sa k LGBTI komunite, ako aj na potrebu zlepšenia podmienok pre podporu a ochranu všetkých rodín na Slovensku.

Aký máte k tomu postoj Vy? Súhlasíte s prezidentkou Čaputovou?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prezidentka Zuzana Čaputová sa vyjadrila k LGBTI komunite: Na koho strane je?”