Príručná batožina: čo, ako a koľko môžete prepravovať na palube lietadla v roku 2019? Toto brať nemôžete

Nízkonákladové letecké spoločnosti nám dali obrovskú príležitosť preskúmať svet za pomerne málo peňazí. Má to ale jeden háčik: môžete si vziať na palubu len jeden malý kufor, ktorého obsah podlieha mnohým obmedzeniam. Samozrejme, môžete si kúpiť lístok so batožinou, ale to je už ďalší príbeh. Nikto naozaj nevie, čo si môžeme a nemôžeme vziať do príručnej batožiny, a rôzne drobnosti z nášho domova môžu viesť do slepej uličky. Okrem toho, od novembra minulého roka sa výrazne zmenili poplatky za príručnú batožinu.

нормы ручной клади

Čo je možné prepravovať v príručnej batožine?

Každá letecká spoločnosť má vlastné pravidlá týkajúce sa veľkosti príručnej batožiny. Niektoré z nich majú štandard 55 × 40 × 20 s celkovou hmotnosťou 5 – 10 kg, zatiaľ čo iné akceptujú najmenej 40x30x10. Preto je potrebné starostlivo sa pozrieť na požiadavky pri nákupe cestovného lístka. Nájdite si preto čas, aby ste si za rozumnú cenu vybrali požadovanú veľkosť kufra. Koniec koncov, príplatok pred odletom začína od 15 eur.

нормы ручной клади

Taktiež si všimnite, že v roku 2019 by mala byť malá kabelka, digitálne zariadenie a dokonca aj nákupy z Duty Free obchodov umiestnené v príručnej taške ešte pred nástupom do lietadla. V opačnom prípade budete musieť doplácať na základe cenníka danej leteckej spoločnosti. Samostatne si môžete vziať iba jeden dáždnik, paličku (na chodenie) a jeden kus vrchného oblečenia.

Je dôležité dodržiavať všetky požiadavky. Nič nepokazíte, ak si kufor odvážite ešte doma, pretože každé prevýšenie je zárobkom leteckej spoločnosti. Rozdiel 1 cm alebo 200 g môže pokaziť vašu dovolenku. Pokuta je často oveľa vyššía ako náklady na atraktívny lístok. So zhovievavosťou sa môžete stretnúť len v Taliansku, pretože napadli obmedzenia leteckých spoločností a vďaka tomu si môžete odniesť mnoho darčekov a suvenírov až do hmotnosti 20 kg.

A teraz prejdime k tomu, čo môže a nemôže byť na palube lietadla.

  1. Tekutiny

Najzradnejšia otázka. Tekutiny, gély a spreje sa môžu prepravovať v príručnej batožine, ak sú v plastových nádobách do 100 ml a ležia v priehľadnom vrecku so zipsom s rozmermi 20 × 20 cm. Pre každého cestujúceho – jedno balenie. Celkový objem kvapalín – 1 liter.

Ak niečo nespĺňa normy, potom to musíte nechať na letisku. Pamätajte, k tekutinám patria aj gélovité zloženia a dokonca aj maskara, zubná pasta alebo lesk na pery. Tiež všetko, čo sa môže roztaviť a roztiecť, ako napríklad mäkký syr. Alkohol by sa mal taktiež prepravovať len v súlade s predpismi. Alkohol z Duty Free obchodov sa môže brať vo väčších fľašiach, ale musí ležať v špeciálne označenom a uzavretom obale s bločkom.

нормы ручной клади

  1. Jedlo

Ako viete, teraz si môžete na palubu lietadla doniesť akékoľvek výrobky s výnimkou tekutých a želé podobných potravín (ide o tekutiny, navyše v niektorých krajinách sú úplne zakázané). Môžete si vziať orechy, sušienky, ovocie, zeleninu, sendviče, uvarené vajíčka… Jedlo by malo byť uložené v priehľadnej nádobe alebo sáčku. Opäť platí, že žiadne sklenené alebo kovové obaly.

нормы ручной клади

  1. Detská výživa

Na dojčenskú výživu sa nevzťahujú obmedzenia na prepravu tekutín a gélov v príručnej batožine. To znamená, že môžete vziať do kabíny toľko vody, mlieka, dojčenskej výživy či iného jedla pre dieťa, koľko je potrebné počas jedného letu. Aj v prípade, že sú nádoby väčšie ako 100 ml, nič tým neporušíte.

Kočík je najčastejšie povolené používať pred gateom, potom ho dáte zamestnancom leteckej spoločnosti. Vrátia ho po opustení lietadla alebo na letisku, kde sa vykladá nadrozmerná batožina.

нормы ручной клади

  1. Lieky

Na palubu lietadla môžete prepravovať lieky: tablety, rôzne kvapky, obväzy, peroxid vodíka. Je lepšie, ak sú lieky v neporušenom originálnom balení s návodom na použitie. Všetko, čo sa nachádza v ampulkách má byť viazané na lekársky predpis. Injekčné striekačky nie je možné vziať na palubu.

Nezabudnite, že všetky tekuté lieky patria tekutinám a stojí za to ich zabaliť spolu s inými. Výnimkou sú lieky, ktoré sú životne dôležité pri lete, napríklad u pacientov s diabetom (nie sú obmedzené množstvom, je však dôležité, aby ste mali potvrdenie od lekára). Ortuťové teplomery sú vo väčšine leteckých spoločností zakázané.

нормы ручной клади

  1. Kozmetika

Kozmetiku môžete mať akúkoľvek, ale nezabudnite, že krémy, riasenka, pleťové vody, sprchový gél, atď je potrebné naliať do fliaš do 100 ml a zbaliť s inými tekutinami. Je lepšie nahradiť deodorant tvrdým a parfum odobrať vo forme vzorkovača. Ani spreje pod tlakom nemožno brať na palubu lietadla (napríklad holiaci gél alebo lak na vlasy). Pokiaľ ide o set na manikúru, musíte si to prekontrolovať s leteckou spoločnosťou: niektoré povoľujú určitú veľkosť nožničiek a pilníkov na nechty, iné nie.

нормы ручной клади

  1. Digitálna technológia

Spravidla je povolené vziať si do príručnej batožiny notebook, tablet, mobilný telefón, MP3 prehrávač, fotoaparát, elektrický holiaci strojček a zubnú kefku, nabíjačky do zariadení, fény alebo natáčky na vlasy.

нормы ручной клади

  1. Hudobné nástroje a športové potreby

Hudobné nástroje, ktoré sú veľkosťou vhodné do príručnej batožiny, možno prepravovať. Zo športového inventára je možné vziať len loptičky a korčule, lyže, segway, skateboard, zbrane nie. Musíte sa tiež obrátiť na letecké spoločnosti, pokiaľ ide o skladaciu udicu či biliardové tágo.

нормы ручной клади

  1. Iné

Často sa vyskytujú otázky týkajúce sa holiaceho strojčeka: môžete si vziať elektrický holiaci strojček, ženský alebo mužský s vymeniteľnými žiletkami. Môžete si vziať jednorazový zapaľovač cigariet alebo krabičku zápaliek (žiadajú, aby ste si ich nechali vo vrecku oblečenia, a nedávali ich do kufra), cigarety, vlhké obrúsky.

Môžete si vziať alkalické batérie, prázdnu fľašu (na niektorých letiskách môžete dostať vodu), elektronické cigarety, selfie stick. Môžete si dokonca zobrať aj multivarič, no mixér je zakázaný, nakoľko sa v ňom nachádzajú ostré kovové časti.

нормы ручной клади

Je prísne zakázané, aby sa do príručnej batožiny brali ostré rezavé predmety, dokonca aj hrebeň s ostrou špičkou alebo ihlice na pletenie budú odhodené. Zakázané sú aj akékoľvek napodobeniny zbraní, vrátane tých, ktoré sú brané ako hračky pre trojročné deti. Taktiež vás donútia nechať na letisku lepiacu pásku a laná. Majte na pamäti, že do lietadla nemôžete doniesť strelný prach, zápalné nálože, náboje na plynové a lovecké zbrane, jedovaté látky a zvieratá.

Zoznamy vecí zakázaných v kufroch a príručnej batožine sa líšia v rôznych krajinách a dokonca aj v rôznych leteckých spoločnostiach, ale základné zásady sú rovnaké. Neexistuje jediný dokument o leteckej bezpečnosti, ktorý by používali všetky spoločnosti na svete. Preto je potrebné oboznámiť sa s pravidlami príručnej batožiny nielen na internetovej stránke leteckej spoločnosti, ale aj na internetovej stránke letiska, do ktorého letíte.

zdroj:takprosto.cc

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Príručná batožina: čo, ako a koľko môžete prepravovať na palube lietadla v roku 2019? Toto brať nemôžete”