Výsledky štúdií: Nedostatok vitamínu B dokáže spôsobiť úzkosť a záchvaty paniky

Toto tvrdenie podporuje aj výskum, ktorý spájal záchvaty paniky so zníženou hladinou serotonínu –  „hormónu šťastia“.

Serotonín sa syntetizuje z tryptofánu. Vitamín B6 a železo sú nevyhnutné na syntézu serotonínu.

Testované boli aj rôzne typy vitamínov B, vrátane B2 a B12, a ukázalo sa, že medzi nimi a útokmi záchvatov paniky /zrýchleným dýchaním neexistuje žiadne spojenie.

V skutočnosti túto poruchu spôsobuje len nedostatok vitamínu B6.

Symptómy panického záchvatu sú často zamieňané so srdcovými a kardiovaskulárnymi ochoreniami, problémami so štítnou žľazou a respiračnými chorobami, preto sú ľudia hospitalizovaní a myslia si, že majú vážne zdravotné problémy.

Tento problém sa dá v skutočnosti ľahko vyliečiť, no na mieste je aj potrebná prevencia.

Hoci táto konkrétna štúdia nepoznala súvislosť medzi celkovým nedostatkom iných vitamínov B, ako sú B2 a B12 a intenzitou záchvatov paniky, všetky vitamíny B sú nevyhnutné pre zdravie mozgu a duševnú pohodu.

„Chronický stres, zlé stravovanie a niektoré choroby môžu vyčerpať životne dôležité živiny v tele.“

Mnohí z tých, ktorí trpia agorafóbiou (strach z preplnených miest alebo uzavretých priestorov) majú nedostatok vitamínov skupiny B, a to sa môže týkať aj iných stavov spojených s úzkosťou.

 

Príznaky nedostatku vitamínu B sú úzkosť, nepokoj, únava, podráždenosť a emočná nestabilita.

Ak sa ale rozhodnete pridať do vášho jedálnička vitamíny skupiny B, neobmedzte sa len na syntetické vitamíny. Prírodné potravinové doplnky sú lepšie absorbované organizmom ako ich syntetické náprotivky.

„Vitamíny sa skladajú z niekoľkých rôznych zložiek – enzýmov, koenzýmov a príbuzných faktorov – ktoré musia spolupracovať na dosiahnutí požadovaného biologického účinku,“ vysvetľuje Dr. Ben Kim.

Väčšina vitamínov, ktoré sa predávajú v lekárňach a obchodoch s potravinami, sú syntetické a predstavujú iba jednotlivé zložky vitamínov, ktoré sa prirodzene nachádzajú v potravinách.

B vitamíny možno získať z rôznych zdrojov, preto, ak trpíte zvýšenou úzkosťou a záchvatmi paniky, pridajte do stravy potraviny a doplnky s vitamínmi skupiny B a železa.

Stretli ste sa s takýmito problémami?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Výsledky štúdií: Nedostatok vitamínu B dokáže spôsobiť úzkosť a záchvaty paniky”