Mladík testuje, či dokážu žraloky skutočne zacítiť kvapku krvi aj z veľkej vzdialenosti

Ide o klasický hollywoodsky trik, ktorý sa používa vo filmoch, kde niekto pláva v oceáne a zrazu ho napadne žralok, pretože tam je kvapka krvi.

Je to ale skutočne tak?

YouTuber Tests If Sharks Can Actually Smell A Drop Of Blood From A Mile Away

YouTuber sa rozhodol odpovedať na túto otázku a sme presvedčení že vás určite prekvapí.

Mark Rober sa rozhodol ísť do stredu oceánu na Bahamách, kde si tento experiment vyskúšal na vlastnej koži.

Testing if Sharks Can Smell a Drop of Blood

Scientific proof Pixar sits on a throne of lies. Thanks to Bose for their support and for the dopest headphones I’ve ever worn: https://bose.life/markrober Also, thanks to Discovery for putting my life in danger.

Najprv spoločne so svojím týmom vykonali test, aby zistili, či žraloky inklinujú viac ku krvi než k iným kvapalinám. Vzali štyri surfy a umiestnili na nich rybí olej, kravskú krv, morskú vodu a moč, aby zistili, čo ich priťahuje najviac.

Credit: Mark Rober

Kým krv kravy nepriťahovala na začiatku štúdie takmer žiadneho žraloka, na konci štúdie ich bolo viac ako 40.

Rybí olej vzbudil len mierny záujem žralokov a moč spolu s morskou vodou ich nezaujali vôbec.

Následne uskutočnili ďalší test, ktorým chceli zistiť, či majú žraloky osobitú náklonnosť výhradne k ľudskej krvi. Na štúdiu boli opäť použité kontrolné surfovacie dosky, na jednu umiestnili vrecúško s ľudskou krvou, ktorá sa uvoľňovala do mora – 1 kvapka za minútu, druhá doska, kde sa uvoľňovala 1 kvapka každé 4 sekundy a posledná, kde nebolo nič.

Je zaujímavé, že vedci zistili, že žraloky nezaujal a nepriťahoval ani jeden surf.

„Myslím si, že môžem s istotou povedať, že ak žiadne žraloky neprišli, aby skontrolovali 15 kvapiek ľudskej krvi za minútu uprostred vôd plných žralokov, pravdepodobne sa vám nič nestane, ani keď budete mať na tele malý škrabanec,“ prezradil Rober.

„Určite sa netreba obávať šialeného napadnutia žralokmi, len kvôli jedinej kvapke krvi.“

Takto sa mnohí ľudia nebudú mať problém kúpať aj s malým škrabancom na ruke alebo na nohe. Je však pravda, že aspoň raz v živote vám táto myšlienka určite napadla, však?

Na druhej strane to neznamená, že žraloky nie sú divokými predátormi.

To je to, čo objavila skupina mužov, keď boli na rybárskom výlete v Amerike.

Jeff Crilly

No Description

Muži rybárčili asi 30 kilometrov od pobrežia Manasquan Inlet v americkom štáte New Jersey, keď ich navštívil obrovský žralok, ktorý mal približne polovičnú veľkosť ich lode.

Vo videu nasnímanom z lode je možné vidieť šedú postavu, ktorá sa skrýva pod vodou a pomaly sa približuje bližšie a bližšie.

Keď sa pokoj medzi rybármi rýchlo vytráca, žralok prudko stúpa nad vodu a trhá návnadu z plavidla v štýle filmu čeľuste.

Tak či onak, opatrnosti nikdy nie je dosť a ani fakt, že ich nezaujala ľudská krv v mori, by nemal zatieniť skutočnosť, že sú to divoko žijúce tvory, ktorým narúšame ich prirodzené životné prostredie.

zdroj. ladible.com