Na budúci rok sa má zvýšiť minimálna mzda! Ministerstvo chce zabezpečiť zamestnancom a ich rodinám dôstojný život.

Zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov sa síce na sume nedohodli no Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny už zaslalo tripartitným sociálnym partnerom svoj návrh. A to, že od budúceho roka by mala minimálna mzda stúpnuť z 520€ až na 580€. O návrhu od ministerstva sa bude rokovať 19. augusta.

 

Euro Pound Banknote Lot

Zdroj: pexels.com

 

„V hodinovom vyjadrení pôjde o sumu 3,333 eura na hodinu. Ide o kompromisné riešenie, keďže Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky požadovala zvýšenie na 635 eur a zástupcovia zamestnávateľov na 552,20 eura mesačne,“ vyjadrila sa pre TASR hovorkyňa rezortu práce Veronika Husárová.

 

Podľa ministerstva je pri určovaní výšky minimálnej mzdy rozhodujúcim faktorom zabezpečenie dôstojnej životnej úrovne pre zamestnancov a ich rodiny. „Výška čistej minimálnej mzdy by v súlade s Európskou sociálnou chartou mala dosahovať aspoň 60 % z čistej priemernej mesačnej mzdy, najmenej však 50 %,“ vysvetľuje Husárová. No na Slovensku je tento podiel vo výške 52,44%.

 

Man Wearing Hard Hat Standing

Zdroj: pexels.com

 

„Prihliadali sme aj na makroekonomické ukazovatele, osobitne na nízku mieru nezamestnanosti a pretrvávajúci nedostatok pracovnej sily v niektorých profesiách. Navrhovaná suma minimálnej mzdy zároveň reaguje na už dohodnutý trend rastu taríf zamestnancov v štátnej službe a pri výkone práce vo verejnom záujme,“ doplnila hovorkyňa rezortu práce.

 

Family Walking on Path

Zdroj: pexels.com

 

Ako už bolo spomenuté, návrh výšky minimálnej mzdy od ministerstva sa prerokuje 19. augusta na zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady Slovenskej republiky (HSR). Zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov o tejto potencionálnej zmene v budúcom roku rokujú najneskôr od 1. apríla. Podľa zákona sa tak mali dohodnúť do 15. júla, no tak sa nestalo a preto sociálny partneri predložili návrh ministerstvu. Následne sú tieto návrhy predkladané do 31. júla.No ak sa do konca augusta nedohodne o zmene výšky minimálnej mzdy podľa návrhu ministerstva, bude rezort nútený do 30. septembra predložiť HSR návrh nariadenia vlády. Ten ustanoví sumu minimálnej mzdy a predloží sa na rokovanie vlády.

Boli by ste s takouto zmenou spokojný?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Na budúci rok sa má zvýšiť minimálna mzda! Ministerstvo chce zabezpečiť zamestnancom a ich rodinám dôstojný život.”