Na skalke otvorili najdlhší lanový most na Slovensku. Ide o poriadny adrenalínový zážitok

Slovensko sa atrakciami len tak hemží, no unikát, aký bol otvorený len pred vyše mesiacom sa na Slovensku doteraz nenachádzal. Návštevníci via ferraty na Skalke pri Kremnici sa môžu prejsť po najdlhšom lanovom moste na celom Slovensku.

Via ferrata Komín bola až do apríla zatvorená. Dôvod je veľmi jednoduchý a vysvetlila ho zástupkyňa primátora mesta Kremnica Iveta Ceferová: „V danej lokalite hniezdi dravec, ktorému sa v tomto období liahnu mláďatá.“ Ferrata bola nakoniec zatvorená až do júna, no jej otvorenie bolo veľkolepé. Dnes sa po nej každý deň prechádza množstvo turistov.

https://www.instagram.com/p/B1eAGndIf_Z/

Vysutý lanový most vznikol pod záštitom mesta Kremnica, ktoré spolupracovalo s Rozvojovou agentúrou Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), Nadáciou EPH a Oblastnými organizáciami cestovného ruchu (OO CR) Stredného Slovenska. Primátor mesta Kremnica a predseda predstavenstva OOCR Turiec – Kremnicko Alexander Ferenčík sa k projektu vyjadrili taktiež: „Pre návštevníkov sme dokončili časť via ferraty Komín. Ide o vybudovanie visutého lanového mosta, ktorý je vo výške asi 30 metrov nad zemou a dlhý približne 78,5 metra a lezeckej lanovej siete s dĺžkou 37,5 metra.“

https://www.instagram.com/p/BnPP1TXh67a/?utm_source=ig_embed

Chodník má veľmi výhodnú polohu – v Kremnických vrchoch v podcelku Flochovský chrbát. Celá cesta na vyhliadku je vytvorená prostredníctvom hrebeňovej červenej turistickej značky. Súčasťou trasy je ak turistami obľúbený tunel. Via ferrata vedie troma cestami. Jednou z nich je Komín s obťažnosťou C, druhou Trubačova veža B a najťažšia vybudovaná Via ferrata na Slovensku s obtiažnosťou E. Via ferrata sa skladá z 420 metrov lán s výškou skalných ciest 80 metrov.

Pri výstupe najťažšou trasou je nutné použitie špeciálnych ferratových setov. Kupovať si ich nemusíte, viete si ich zapožičať v Relax centre na Skalke. Momentálne je Via ferrata otvorená v pravidelných časoch až do januára budúceho roka, kedy je pre uhniezďovanie sokola plánovaná odstávka, trvajúca až do marca budúceho roka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Wewe Fekiačová (@wewellien),

titulná foto wewellien / marsymontblanc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Na skalke otvorili najdlhší lanový most na Slovensku. Ide o poriadny adrenalínový zážitok”