Ničenie planéty bude raz vnímané s rovnakým odporom ako otroctvo

David Attenborough, slávny prírodovedec a režisér, označil prístup mladých ľudí ku klimatickým zmenám a environmentálnej kríze ako „zdroj veľkej nádeje“. Britskej komisii, pred ktorou vypovedal, vysvetlil, že znečisťovanie našej planéty bude raz vnímané s rovnakým odporom ako otroctvo.

Nulové uhlíkové emisie do roku 2050

Attenborough bol pozvaný Britským parlamentným výborom pre biznis, energiu a priemyselnú stratégiu aby predložil dôkazy a plány ako bojovať proti klimatickým zmenám. Podľa Attenborougha je potrebné zasiahnuť rýchlo a radikálne. Taktiež považuje plán britskej vlády znížiť uhlíkové emisie na nulu do roku 2050 za nie veľmi ideálne riešenie. „Povedal by som, že to nie je najlepší spôsob ako sa na tento problém zamerať. Nemôžeme byť až príliš radikálny v boji s problémami, ktorým v tejto dobe čelíme. Otázkou je, čo sme schopný dosiahnuť a ako presvedčiť náš elektorát, že toto chcú,“ vyjadril sa prírodovedec k redukcii uhlíkových emisii.

 

Grayscale Photography of Locomotive Train Beside Factory

Zdroj: pexels.com

 

Podľa prírodovedca prídu veľké zmeny

„Najpovzbudivejšia vec, ktorú vidím, je to, že voliči zajtrajška už silno dávajú o sebe vedieť. Sú tak svojim spôsobom zdrojom úľavy, že si mladí ľudia uvedomujú, že tento svet je ich budúcnosť. Ja som OK, všetci sme tu OK, pretože problémom, ktoré nastanú čeliť nebudeme. V najbližších 30-tich rokoch však prídu veľké zmeny v tom ako žijeme a čo jeme,“ varuje Attenborough. No poslanec Vernon Coaker chcel od Attenborougha vedieť niečo viac o jeho avizovaných zmenách na čo mu prírodovedec odpovedal takto: „V 19. stotŕočí bola taká doba, keď si civilizovaní ľudia mysleli, že je úplne morálne prijateľné vlastniť iného človeka ako otroka. Myslím si, že sme na začiatku veľkých zmien.“

 

Woman Bound With Chain

Zdroj: pexels.com

 

Podľa Attenboroughových slov sa klimatické zmeny najviac odzrkadlili a sú najviac viditeľné na austrálskom Veľkom bariérovom útese, kde sa prvýkrát potápal v 50. rokoch. „Nikdy nezabudnem na potápanie pred pár rokmi, keď som uvidel namiesto veľkého počtu foriem života a krásneho bieleho útesu všetko mŕtve a zažltlé,” potvrdzuje zásah klimatických zmien do života Attenborough.

 

Jeden z Attenboroughových dokumentov:

https://www.youtube.com/watch?v=TPYxbMvgR30

 

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ničenie planéty bude raz vnímané s rovnakým odporom ako otroctvo”