Odlesňovanie Amazonského pralesa je už neúnosné. Dostáva sa to do bodu, z ktorého už niet cesty späť!

Rapídne stúpajúce odlesňovanie ohrozuje Amazonský prales, ktorý je najväčším dažďovým pralesom sveta. Prudký nárast ťaženia dreva v tejto oblasti len potvrdzuje to, že brazílsky prezident Jair Bolsonaro dal odlesňovaniu zelenú. Nad pralesom sleduje situáciu satelit Deter B už od roku 2015, podľa ktorého v júli zmizlo až 1345 km2 lesa. Podľa informácii The Guardian je to až o tretinu viac ako za minulý mesiac.

 

Prezident sa snaží pravdu ututlať

Tieto čísla sú zisťované týmto satelitom pre potreby prezidenta Bolsonara. No on sa pokúšal o presvedčenie, že tieto čísla sú nepravdivé. Taktiež trvá na tom aby sa tieto informácie najskôr dostali k nemu a až potom k verejnosti, údajne aby sa zabránilo nejakému „trapasu“. Avšak, otázkou je či by tieto údaje prezident neskreslil pred tým ako by sa naozaj na verejnosť dostali. Prezident je v úrade len 7 mesiacov no to, že ho podporujú strany, ktoré sa zaujímajú o baníctvo a agrobiznis je podozrivé.

 

Image result for jair bolsonaro

Zdroj: nytimes.com

 

Je to veľký biznis

Týmito krokmi Bolsonaro dal „stopku“ mnohým organizáciám a vládnym agentúram, ktoré sa zaoberajú ochranou lesov, rezervácii a domorodých teritórií. Preto tak posilnil tých, ktorí sa o lesy zaujímajú iba za komerčným úmyslom. Na jednej strane je takýto biznis po stránke peňazí výhodný no ohrozuje to zhoršenie klimatických zmien a hlavne vzťahy medzi Brazíliou a Európskou úniou.

 

100 Euro

Zdroj: pexels.com

 

Parížskou dohodou bolo nariadené obmedzené odlesňovanie, ktoré však Brazília voči Európskej únií neplní. Odlesňovanie poškodzuje klimatickú rovnováhu, ktorá je potrebná na zastavenie klimatických zmien. Tie sa môžu zmierniť iba vysádzaním nových stromov a nie naopak vyrubovaním.

 

Person Signing in Documentation Paper

Zdroj: pexels.com

 

Amazonský prales nenadarmo získal prezývku „pľúca planéty“ a preto sa toto rapídne odlesňovanie podpíše aj na klimatických zmenách, ktoré ohrozujú ľudstvo. Stav týchto pralesov sa blíži ku kritickému bodu, ktorého niet cesty späť. Amazonský prales sa zo dňa na deň stáva iba bohapustou savanou a to bude mať pre našu planétu katastrofálne následky.

 

Image result for lungs of the earth

Zdroj: pinterest.com