Pravdepodobnosť zrážky Mliečnej dráhy s inou galaxiou je viac ako 93%. Prežijeme to?

Zdá sa, že veľká rozloha Mliečnej dráhy je jedným z dôvodov na to aby sme si mysleli, že je nezničiteľná. Ale čo ak sa zrazí s inou galaxiou? Mnoho ľudí by si pomyslelo, veď galaxie sú od seba vzdialené niekoľko svetelných rokov no sila vesmíru ich dráhy môže spojiť. To by zapríčinilo zrážku a odtrhnutie niektorých hviezd.

 

Photo of Solar System

Zdroj: pexels.com

 

Čo sa týka našej galaxie existuje nová štúdia, v ktorej sa hovorí o zrážke Mliečnej dráhy s galaxiou Veľký Magellanický oblak. Mali by k tomu dôjsť v rozmedzí od jedného do štyroch miliárd rokov. Táto galaxia je oveľa ťažia ako vedci mysleli.

 

Pohyb novej galaxie sledujú

Túto galaxiu má pod dohľadom astrofyzik Marius Cautun spolu so svojim tímom, s ktorým spoločne zistil, že táto nová galaxia bude v priebehu stovky rokov nasmerovaná práve do Mliečnej dráhy. Cautun tvrdí, že táto zrážka je pravdepodobná na viac ako 93%. Údajne by naša galaxia prežila no niektoré hviezdy by sa odklonili so svojej dráhy a nárazmi by sa uvoľnil kozmický plyn, ktorý by dopomohol erupcii čiernej diery.

 

Prežili by sme takúto zrážku?

Zrážka Veľkého Magellanického oblaku a Mliečnej dráhy by spôsobila odklonenie hviezd medzi, ktorými by bolo aj Slnko. To by znamenalo, že sa Zem ochladí z povrchu zmizne všetka voda, ktorá je k životu potrebná. Ak by aj ľudstvo prežilo, obloha v noci by bola oveľa tmavšia a temnejšia ako doteraz a vycestovanie na iné hviezdy by bolo oveľa ťažšie. Podľa odborníkov by Mliečna dráha ako ju poznáme doteraz skôr zanikla ako prežila.

 

Landscape Photo of Sunrise

Zdroj: pexels.com

 

zdroj:klocher.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Pravdepodobnosť zrážky Mliečnej dráhy s inou galaxiou je viac ako 93%. Prežijeme to?”