Prečo by sa všetky deti mali hrať čo najviac bez dohľadu rodičov?

Kedysi mamičky nechávali svoje deti hrať sa celý deň. Teraz sa však všetko zmenilo – rodičia sledujú takmer každý krok svojho dieťaťa.

Podľa štúdie vedcov z Londýna, nedostatok času na hranie spôsobuje, že deti sú menej spoločensky aktívne.

Hranie bez rodičovského dohľadu pomáha deťom rozvíjať také dôležité zručnosti, ako sú tvorivé myslenie, analýza či empatia.

„Deti by mali mať možnosť hrať sa bez účasti dospelých, pretože takto sa dieťa učí vyrovnať sa so zlyhaniami a zvyšuje si svoju odolnosť,“ hovorí Katherine Smerlingová, Ph.D.

Ak sa deti hrajú bez rodičov, neznamená to, že by mali byť v nebezpečenstve. Rodičia môžu čas od času sledovať, či je s dieťaťom všetko v poriadku, no nemali by sa miešať do tejto aktivity.

Príliš veľa zásahov zo strany dospelých môže zabrániť deťom rozvíjať svoje zručnosti prostredníctvom hier.

Len vtedy, ak, urobíte chybu, môžete získať potrebné skúsenosti. A ako deti starnú, ich skúsenosti s riešením problémov počas hry im pomáhajú riešiť aj zložitejšie situácie. Majú viac nápadov, a tým pádom aj viac výziev.

Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že deti vo veku 1 roka potrebujú najmenej 30 minút aktivity denne bez rodičovských zásahov. Pre deti od 2 do 4 rokov – 3 hodiny.

Lekári tiež odporúčajú nepreťažovať deti, pretože rovnako ako dospelí, aj ony potrebujú odpočinok.

Dovolíte svojim deťom hrať sa bez vášho dohľadu?