Šikovný spôsob pestovania mrkvy, stačí vám k tomu semená, fľašu a škrob. Mrkvu budete rozdávať

Letná sezóna je síce v plnom prúde, no ak tento rok nebudete spokojní s úrodou, majte na pamäti tento článok, v ktorom sa s vami podelíme o tip, ako znásobiť úrodu mrkvy vďaka dômyselnému spôsobu pestovania. Vyskúšajte!

 

Výsadba mrkvy

Nahusto vysadené plody navzájom do seba zasahujú, takže kvôli dobrej úrode sa musia riediť. Najčastejšie sa mrkva zozačiatku zalieva vo väčšom množstve, aby sa uľahčilo jej vytiahnutie. Tomuto problému však môžete predísť v čase sadenia.

Pre našu metódu budete potrebovať hrniec (3 litrový), kanvicu, 2 litrovú plastovú fľašu, 3 polievkové lyžice škrobu (alebo múky) a asi 2 polievkové lyžice semienok mrkvy.

Prvým krokom je príprava pasty. Jednoduchšie je použiť škrob, vďaka čomu bude tekutina priehľadná. S múkou je to zložitejšie.

Postup :

1. Nalejte vodu do hrnca a dajte ju zohriať, rozpustite škrob v šálke vodou.

2. Keď voda v hrnci vrie, pridajte zriedený škrob a varte na miernom ohni. Zároveň premiešajte, aby ste vytvorili hladkú pastu.

3. Zmes by mala byť hustá, ale zároveň by sa mala jednoducho naberať lyžicou. Ak by sa vám zdala príliš tuhá, pridajte viac vody.

Tekutinu nechajte vychladnúť a nalejte ju do fľaše. Veľkosť fľaše prispôsobte objemu mrkvových semien. Na 1 polievkovú lyžicu osiva vám postačí litrová fľaša. My sme dávali 2 polievkové lyžice osiva, a preto sme použili dvojlitrové fľaše. Do fľaše nelejte viac ako 150 – 200 ml hmoty, aby sa semená zmestili dnu a obsah bolo možné pretrepať.

Teraz nasypte semená do nádoby naplnenej zmesou. Fľašu uzavrite a pretrepte tak, aby sa semená vo vnútri rovnomerne rozložili. Vyzerá to nejako takto.

Teraz môžete začať s výsadbou. Fľašu najskôr otestujte na malom mieste, aby ste zistili, v akých intervaloch nalievať roztok so semenami do pôdy. Hlavne aby masa nebola veľmi hustá. Tiež odporúčame predtým hriadky popolievať a následne dodržať vzdialenosť medzi  jednotlivými drážkami najmenej 20 centimetrov.

Výhodou sadenia mrkvy touto metódou je, že pastu neabsorbuje pôda okamžite, čo ponechá potrebnú vlhkosť pre semená. Vďaka tomu vyjdú rýchlejšie prvé výhonky mrkvy a budete sa skôr tešiť z vašej úrody.

Pamätajte, že aj na horšom pozemku s náležitou starostlivosťou a správnym prístupom môžete dosiahnuť veľkorysú úrodu.

A aké tipy na výsadbu mrkvy máte zaužívané? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Šikovný spôsob pestovania mrkvy, stačí vám k tomu semená, fľašu a škrob. Mrkvu budete rozdávať”