štvrtok, 13 júna, 2024

Do týchto slovenských jaskýň neplatíte vstup a nechodia sem skoro žiadni turisti

Medzi populárne turistické atrakcie na Slovensku patria jaskyne. Ak chcete ísť do tých najznámejších, pripravte si poriadny balík peňazí. Vstupné pre celú rodinu vás vôbec nevyjde lacno a o množstve ľudí, čakajúcich v rade ani nehovoríme. Ak sa chcete počas horúcich letných dní schladiť a nemáte radi kúpaliská a chcete zájsť niekde, kde nie sú stovky ľudí, odporúčame voľne prístupné jaskyne, ktorých krása vás naozaj ohromí. Samozrejme okrem týchto jaskýň, ktoré navštívite zadarmo, odporúčame návštevu aj trinástich najnámejších slovenských jaskýň, do ktorých je vstup za poplatok.

1. Kamenné mlieko, Žilinský kraj

Jaskyňa Kamenné mlieko má zaujímavú históriu, ktorá sa začala písať počas Druhej svetovej vojny. Okrem názvu Kamenné mlieko jaskyňa nesnie názov aj Židovská jaskyňa, pretože sa tam v roku 1945 skrývalo 40 ľudí židovského pôvodu. Títo ľudia tam trávili celú zimu tohoto roku a s pomocou obyvateľov z blízkej dediny dokázali prežiť. Tí im nosili jedlo a informovali ich, ak sa blížili vojaci. Jaskyňa sa nachádza v blízkosti Liptovskej Mary, pri obci Závažná Poruba, teda na severných svahoch vrcholu Poludnica.

https://www.instagram.com/p/BhmpnjdlOJq/?utm_source=ig_embed

2. Mažarná, Žilinský kraj

V čarokrásnej oblasti Gaderskej a Blatnickej doliny vo Veľkej Fatre sa nachádza jaskyňa Mažarná. Jaskyňa sa konkrétne nachádza po ceste na vrchol Tlstá vo Vápennej doline. Táto jaskyňa je opäť voľne prístupná, no je unikátna, pretože sa v naj nachádza kvapľová výzdoba. Jaskyňa meria 130 metrov a pre archeológov je významným náleziskom. Našli sa tam pozostatky osídlenia Turčianskej kotliny, ale aj pozostatky jaskynného medveďa.

https://www.instagram.com/p/20dG3eFniX/?utm_source=ig_embed

3. Svoradova jaskyňa, Nitriansky kraj

Tretia jaskyňa v poradí nesie názov podľa pustovníka sv. Svorada, ktorý bol v 11. storočí jej obyvateľom. Jaskyňa meria 30 metrov a nachádza sa na západnom svahu Zobora. Ak ked‘ je v celku dlhá, návštevníci sa dostanú len do prvej časti, pretože sú v nej veľmi úzke priestory.  Ak sa chcete vydať do Svoradovej jaskyne, najjednoduchšia cesta je pešo z Liečebného ústavu.

https://www.instagram.com/p/Bk-eX1ZhDmQ/?utm_source=ig_embed

4. Jaskyňa pod Jeleňom, Trenčiansky kraj

Jelenská jaskyňa sa nachádza v Strážovských vrchoch, v blízkosti jedného z najznámejších kúpeľov Trenčianske Teplice. Konkrétna poloha jaskyne je na svahu vrchu Grófovec. Jaskyňa vznikla eróznou činnosťou podzemných vôd a meria približne 25 metrov. Radí sa medzi puklinové jaskyne.

https://www.instagram.com/p/BYImVz-DA9H/?utm_source=ig_embed

5. Deravá skala, Bratislavský kraj

Tento mohutný skalný previs, pod ktorým je jaskyňa dlhá 26 metrov  sa nachádza v oblasti Plaveckého Mikuláša v Malých Karpatoch v Mokrej doline. Táto oblasť je národnou prírodnou rezerváciou Kršlenica a v jaskyni sa našlo množstvo predmetov z doby kamennej.

https://www.instagram.com/p/BaRzahNAH1I/?utm_source=ig_embed

6. Veľká pec, Trnavský kraj

Jaskyňa Veľká pec sa nachádza v Malých Karpatoch, pod svahmi malokarpatského vrchola. Polohu môžeme charakterizovať aj tak, že sa nachádza v blízkosti mesta Piesťany, pri obci Prašník. Cesta k jaskyni vedie z tejto obce, no chodník k nej je len provizórny a neoznačený. Jaskyňa je pozostatkom pravekého osídlenia a meria len 15 metrov.

https://www.instagram.com/p/Ba9lWrRB2Ub/?utm_source=ig_embed

7. Mučínska jaskyňa, Banskobystrický kraj

V lučeneckom okrese, za obcou Mučín sa nachádza kásna Mučínska jaskyňa, ktorá je vzdialená len na skok od štátnej hranice medzi Slovenskom a Maďarskom. Podľa výskumu vznikla jaskyňa zvetraním 19 miliónov rokov starého spadnutého stromu, ktorý následne pokryl sopečný popol. Ako dôkaz vám poslúžia odtlačky konárov či listov na stenách jaskyne. Do 12 metrov dlhej jaskyne najjednoduchšie dôjdete ak pôjdete z Mučína po turistickej značke na hraničný bod Tri duby.

https://www.instagram.com/p/BegZWNohSfX/?utm_source=ig_embed

8. Jánošíková skrýša, Banskobystrický kraj

Neďaleko obce Budiná, v Budínskej skale sa nachádza len 7 metrov dlhá Janošíková jaskyňa. Názov jaskyne vznikol z povesti, ktorá opisuje Juraja Jánošíka a to, že v jaskyni nechal poklad. Jaskyňu určite neprehliadnete ak sa po hlavnej ceste vydáte z obce Budiná do Podkriváňa.

https://www.instagram.com/p/BW2HWR3AZ6H/?utm_source=ig_embed

9. Netopieria jaskyňa, Banskobystrický kraj

Netopieriu jaskyňu navštevuje mnoho Banskobystričanov, kvôli jej dlžke, ktorá dosahuje až 57 metrov. Je to jedna z najdhších voľne prístupných jaskýň na Slovensku. Jaskyňa má veľmi atraktívnu polohu. Nachádza sa pri turistickom chodníku, smerujúcemu na vrchol Panský diel zo sídliska Sásová. Jaskyňa je naozaj krásna. Nájdete v nej malé jazierko, veľký dóm, množstvo netopierov a nádhernú kvapľovú výzdobu. Pri nej sa nachádza aj druhá jaskyňa – jaskyňa Kaplnka.

https://www.instagram.com/p/BghLSVvFN7Z/?utm_source=ig_embed

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Dávate toaletný papier na záchodovú misu na verejných toaletách? – Robíte veľkú chybu!

Používanie záchodovej misy na verejných toaletách si väčšina z...

Prečítaj si aj

Dávate toaletný papier na záchodovú misu na verejných toaletách? – Robíte veľkú chybu!

Používanie záchodovej misy na verejných toaletách si väčšina z...

Keď zistia, že je bohatý, chcú sa nasťahovať k synovi: títo rodičia vyvolali diskusiu

Všetci rodičia očakávajú, že jeho deti budú úspešnejšie ako...

Skutočný Príbeh: „Moja matka žiada, aby som otehotnela a dala dieťa sestre – ona nemôže mať deti.“

Keď sa tešíte na svadbu a odpočítavate dni jeden po druhom, myslíte len na to, aký dokonalý bude váš spoločný život so spoločným bytom,...

Svoj byt som si zariadila do socialistického štýlu. Vrátila som sa späť do roku 1986. Susedia ma stále navštevujú

Byt v socialistickom štýle je pre mnohých Slovákov snom aj nočnou morou. Niektorí z nás s takýmto zariadením stále bojujú, najmä keď si ho...

Dávate toaletný papier na záchodovú misu na verejných toaletách? – Robíte veľkú chybu!

Používanie záchodovej misy na verejných toaletách si väčšina z nás určite nespája s ničím príjemným. Bohužiaľ, niekedy sa tomu nedá vyhnúť.Ak ste už niekedy...
Verified by MonsterInsights