Východ vs. Západ: Priemerná mzda sa líši o 90%! Ako je to možné?

S informáciou o priemerných platoch prišiel portál platy.sk, na ktorom je uvedené, že priemerná mzda v okrese Snina je 789€ v hrubom. Na druhej strane v Bratislave si priemerne ľudia zarobia až 1500€ čo predstavuje 90%-ný rozdiel. Medián bratislavských platov predstavuje 1400€ čo znamená, že polovica obyvateľov si zarobí viac a polovica menej ako je táto suma. Smutnou realitou je, že ani najlepšie ohodnotení pracovník zo Sniny si toľko nezarobí.

 

Image result for východ vs západ

Zdroj: rozumnypanko.sk

 

Medián platov v Snine totižto dosahuje 750€ a podľa analýzy uverejnenej na spomínanom portáli, najhoršie ohodnotená desatina obyvateľov Bratislavy si zarobí 850€ v hrubom. „Keď sa pozrieme na túto spodnú platovú skupinu pracovníkov v Snine, môžeme vidieť, že ich mzda je na úrovni minimálnej mzdy. Tá predstavuje v tomto roku 520 € v hrubom,” píše sa na portáli platy.sk. Portál považuje za najlepšie zarábajúcich obyvateľov Bratislavy, tých ktorý si mesačne zarobia od 2500€ smerom nahor v hrubom. Tým chceli poukázať na rozdiely vo finančnom ohodnotení práce v rôznych častiach Slovenska.

 

White and Red Castle

Zdroj: pexels.com

 

„Rozdiel medzi hlavným mestom na prvom a Malackami na druhom mieste je až 257 eur. Niektorých môže prekvapiť aj rozdiel medzi Malackami a Trnavou, ktorý predstavuje 90 eur. Nasledujúce priečky sú už vyrovnanejšie,” uviedol portál s doplňujúcou informáciou o tom, že 8 najlepších platených okresov sa nachádza práve na západnom Slovensku. Za nimi nasledujú Košice a Žilina.

 

100 Euro

Zdroj: pexels.com

 

V tomto rebríčku najlepšie platených okresov vystupujú dve najväčšie mestá Slovenska ako dva okresy. V Bratislave sa počítal priemer za okresy I. až V., v Košiciach sa počítal priemer z okresov I. až IV. a zároveň aj Košice – okolie. Analýza uvedená na portáli ukazuje aj nevyrovnanie prvých priečok v top desiatke na Slovensku týkajúce sa miezd.

 

Čo si o tom myslíte Vy? Je to podľa Vás nefér?

zdroj:klocher.sk