Východ vs. Západ: Priemerná mzda sa líši o 90%! Ako je to možné?

S informáciou o priemerných platoch prišiel portál platy.sk, na ktorom je uvedené, že priemerná mzda v okrese Snina je 789€ v hrubom. Na druhej strane v Bratislave si priemerne ľudia zarobia až 1500€ čo predstavuje 90%-ný rozdiel. Medián bratislavských platov predstavuje 1400€ čo znamená, že polovica obyvateľov si zarobí viac a polovica menej ako je táto suma. Smutnou realitou je, že ani najlepšie ohodnotení pracovník zo Sniny si toľko nezarobí.

 

Image result for východ vs západ

Zdroj: rozumnypanko.sk

 

Medián platov v Snine totižto dosahuje 750€ a podľa analýzy uverejnenej na spomínanom portáli, najhoršie ohodnotená desatina obyvateľov Bratislavy si zarobí 850€ v hrubom. „Keď sa pozrieme na túto spodnú platovú skupinu pracovníkov v Snine, môžeme vidieť, že ich mzda je na úrovni minimálnej mzdy. Tá predstavuje v tomto roku 520 € v hrubom,” píše sa na portáli platy.sk. Portál považuje za najlepšie zarábajúcich obyvateľov Bratislavy, tých ktorý si mesačne zarobia od 2500€ smerom nahor v hrubom. Tým chceli poukázať na rozdiely vo finančnom ohodnotení práce v rôznych častiach Slovenska.

 

White and Red Castle

Zdroj: pexels.com

 

„Rozdiel medzi hlavným mestom na prvom a Malackami na druhom mieste je až 257 eur. Niektorých môže prekvapiť aj rozdiel medzi Malackami a Trnavou, ktorý predstavuje 90 eur. Nasledujúce priečky sú už vyrovnanejšie,” uviedol portál s doplňujúcou informáciou o tom, že 8 najlepších platených okresov sa nachádza práve na západnom Slovensku. Za nimi nasledujú Košice a Žilina.

 

100 Euro

Zdroj: pexels.com

 

V tomto rebríčku najlepšie platených okresov vystupujú dve najväčšie mestá Slovenska ako dva okresy. V Bratislave sa počítal priemer za okresy I. až V., v Košiciach sa počítal priemer z okresov I. až IV. a zároveň aj Košice – okolie. Analýza uvedená na portáli ukazuje aj nevyrovnanie prvých priečok v top desiatke na Slovensku týkajúce sa miezd.

 

Čo si o tom myslíte Vy? Je to podľa Vás nefér?

zdroj:klocher.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Východ vs. Západ: Priemerná mzda sa líši o 90%! Ako je to možné?”