10 chýb, ktoré robia rodičia po rozvode: Takto ničia život svojim deťom ešte viac!

Rozvody vo svete sú tak časté, že existuje aj Guinnessov rekord za najvyššiu mieru rozvodov, ktorá náleží Maldivám. V iných krajinách, nie je miera rozvodov až taká vysoká ale aj tak je to dosť smutné a zarážajúce. Koniec koncov, rozvod je koniec lásky, nádeje a stresujúci faktor spojený s traumou pre samotný pár a ich deti. Deti sú v počas tohto obdobia veľmi zraniteľné a rodičia by si mali dávať pozor aj na tie najmenšie chybičky, ktoré by mohli uškodiť ich deťom.

 

Couple of hands

Zdroj: pexels.com

 

Tu je 10 zásadných chýb, ktoré rodičia po rozvode robia no mali by sa im vyvarovať pre dobro ich detí:

 

1. Správajú sa k deťom ako k dospelým

Malé deti nie sú dospelé a často nepochopia dôvod rozvodu, Vaše emócie a pocity, ktoré práve prežívate. Ste za nich zodpovedný, musíte sa o nich postarať a dodať im pocit bezpečia a istoty, že všetko bude v poriadku.

 

10 Mistakes Parents Make That Can Ruin a Child’s Life After Divorce

Zdroj: Desperate Housewives / ABC

 

Takže nie je vôbec potrebné rozprávať sa s nimi úplne o všetko. Potrebujú Vašu oporu a mali by ju pociťovať aj bez toho aby Vás stále museli utešovať. Podeľte sa o svoje problémy s priateľmi, rodinou alebo odborníkom. Nezaťažujte svoje deti so svojimi problémami, ktorým možno ani nerozumejú.

 

2. Nútia svoje deti si vybrať

Nenúťte svoje deti si vyberať medzi rodičmi – napríklad, s kým budú bývať. V deťoch vzbudzujete pocit, že ak si vyberú jedného rodiča toho druhého zradia a nevedomky ich tým budú raniť.

 

10 Mistakes Parents Make That Can Ruin a Child’s Life After Divorce

Zdroj: brightside.me           Autori: Oleg Guta, Natalia Okuneva-Rarakina

 

Nie je to voči deťom fér. Nechajte rozhodnúť súd alebo sa o tom dohodnite so svojou/svojim ex ale nikdy netlačte na deti pri takýchto rozhodnutiach.

 

3. Snažia sa byť ten obľúbenejší rodič

V snahe byť o čosi lepším v porovnaní s Vašim ex tak len škodíte svojim deťom. Tým, že deťom dovolíte robiť to čo im ten druhý striktne zakazuje podkopávate autoritu druhého rodiča. Postupne deti budú robiť to čo chcú a nebudú Vás počúvať. To všetko môže negatívne ovplyvniť samotné osobnosti detí, ktoré sa môžu správať rozmaznane a rozmarne.

 

Mali by ste sa so svojim ex dohodnúť na výchove, ktorú budete dodržiavať obaja rovnako. Disciplínu a porozumenie toho čo sa smie a čo nie by malo ovládať každé dieťa aj bez toho, že sa jeho rodičia rozvádzajú. Toto sa vzťahuje aj na veci, ktoré pre svoje deti robíte. Nie je potrebné sa stále vystatovať čo ste deťom kúpili a podobne a to, že ste spravili viac ako druhý rodič.

 

4. Deti sa cítia byť vinné za rozvod rodičov

Deti sa zvyknúť obviňovať z toho, že sa ich rodičia rozvádzajú. Deti zažívajú už aj tak dosť stresu aj z toho, že svet, ktorý poznajú sa neustále mení. V takýchto situáciách je to to najhoršie myslieť si, že na vine sú práve oni.

 

Man Carrying Child

Zdroj: pexels.com

 

Je preto dosť dôležité deťom vysvetliť, že oni na vine nie sú. Nemali by sa cítiť vinné za to, že nesplnili očakávania svojich rodičov a to, že jeden zlý skutok viedol k ich rozvodu. Nezabúdajte im neustále hovoriť ako ich milujete!

 

5. Vy sa cítite byť na vine

Taktiež je potrebné vysvetliť, že to nie je ani Vaša vina. Život často prináša nepríjemné momenty a veci sa nedejú tak ako ľudia očakávajú alebo plánujú. A rozvod je jedným z nich.

 

Woman Crying

Zdroj: pexels.com

 

Takže, keď sa budete z rozvodu obviňovať Vy a urobíte so seba vinníka môže to mať negatívny vplyv na Vaše deti. Začnú to využívať, budú rozmaznané a budú si myslieť, že majú na všetko nárok. Neskôr Vás môžu začať obviňovať, že kvôli Vám sa im v živote nedarí.

 

6. O svojom partnerovi rozprávajú iba negatívne

Ako bolo spomenuté v predchádzajúcom body, nehádžte vinu na seba no na druhej strane neobviňujte so všetkého Vášho/Vašu ex. Nemáte za potrebu svojmu dieťaťu vravieť o všetkých chybách a zlých veciach čo Váš/Vaša ex spravila. Nehovorte o ňom v zlom, nezabúdajte, že Vaše deti sú z 50% Vy a z 50% Váš/Vaša ex.

 

Takže, keď svojho/svoju ex obviňujete, kritizujete a osočujete tak sa môžu Vaše deti s takýmito hodnotami stotožniť.  To môže zapríčiniť zmenu správania detí k druhému rodičovi. Obaja ste ich rodičia a oni Vás ľúbia rovnako aj napriek Vašim partnerským nezhodám.

 

7. Používajú svoje deti ako mediátorov alebo svojich hovorcov

Nezáleží na tom ako so svojim/svojou ex neznášate a nechcete sa medzi sebou rozprávať, za žiadnych okolností nerobte z Vašich detí poslíčkov. Rodičia by si tak svoje slová a myšlienky nemali vymieňať prostredníctvom detí.

Skúste to a porozprávajte sa so svojim/svojou ex sami. Nepostavte svoje deti už aj v tak dosť stresujúcom období medzi Vás aby boli Vašimi mediátormi.

 

8. Zakazujú kontakt detí s druhým rodičom

Nikdy nezakazujte druhému rodičovi komunikovať so svojimi deťmi. To iste platí aj so zákazom styku čo znamená, že sa nebudú môcť stretávať alebo, že ich nebudete nabádať aby s druhým rodičom strávili nejaký čas. Taktiež ak druhému rodičovi nedovolíte pozývať deti na udalosti, ktoré sú v živote dieťaťa dôležité.

 

Týmto Vaše deti budú iba trpieť, keďže im bude jeden rodič chýbať. Potrebujú Vás oboch a v takýchto prípadoch im to bude spôsobovať iba bolesť a trápenie. Je lepšie sa nemiešať do vzťahu medzi Vašimi deťmi a Vašim/Vašou ex.

 

9. Potrebujú vedieť detaily z nového života ich ex

Ak sa bod vyššie na Vás nevzťahuje a Vy deťom dovolíte stretávať sa s druhým rodičom nikdy nevystavujte deti výsluchu, keď sa vrátia od Vášho/Vašej ex. Aj keď chcete veľmi vedieť úplne všetko o Vašej/Vašom ex aj to či už má niekoho iného, nikdy na deti netlačte.

 

Radšej sa opýtajte len pár klasických otázok aby deti videli to, že nemáte problém s tým, že sa s Vašim/Vašou ex stretávajú.

10. Myslia si, že deti nerozumejú tomu čo sa deje

Malé deti kvôli svojmu nerozumejú všetkým veciam no vidia, počujú a všimnú si všetko. Čiže je veľmi dôležité aby ste pred svojimi deťmi vystupovali bez akejkoľvek formy agresie alebo preukazovali voči sebe silnú nevraživosť. Nikdy sa nehádajte a nenadávajte si, keď toho svedkom môžu byť Vaše deti.

 

10 Mistakes Parents Make That Can Ruin a Child’s Life After Divorce

Zdroj: brightside.me           Autori: Oleg Guta, Natalia Okuneva-Rarakina

 

Vidia každú jednu vec a to ich raní. Nezhoršujte to Vašim deťom, ktoré už majú zo všetkého aj tak dosť stresu len preto, že neviete kontrolovať svoje emócie. Snažte sa takéto problémy a nezhody vyriešiť v súkromí.

 

Súhlasíte? Podľa Vás by sa rodičia mali rozísť alebo ostať v nešťastnom manželstve len kvôli deťom?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “10 chýb, ktoré robia rodičia po rozvode: Takto ničia život svojim deťom ešte viac!”