Horí už aj Afrika: požiare dosahujú rozmery niekoľkých tisícok kilometrov

Lídri krajín G-7 sa dohodli na poskytovaní logistickej a finančnej pomoci v boji proti požiarom amazonskom dažďovom pralese.

Toto rozhodnutie urobili na samite v Biarritzi, na juhozápade Francúzska.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že Spojené kráľovstvo, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko a Spojené štáty poskytnú na tieto účely 22 miliónov dolárov, peniaze budú pridelené „okamžite“.

Kým lesné požiare v amazonskom regióne dostali rozsiahlu pozornosť médií, väčšie požiare v subsaharskej Afrike sa na svetovú scénu nikdy nedostali.

Táto príčina spôsobila pobúrenie medzi používateľmi sociálnej siete Twitter, ktorí začali kontrolovať mapy požiarov z NASA.

Podľa nich je zrejmé, že v Afrike horí viac lesov.

Na základe údajov agentúry Bloomberg zo spoločnosti Weather Source, v Angole za posledné dva dni zaznamenali približne dvojnásobný nárast požiarov.

Ukázalo sa, že v Angole to bolo 6902 požiarov a v susednej Konžskej demokratickej republike 3395 požiarov, zatiaľ čo v Brazílii ich bolo „len“ 2127 požiarov.

„Podľa agentúry NASA sú požiare v Afrike intenzívnejšie ako v Brazílii, no celebrity a prezidenti mnohých krajín o tom nehovoria. Kto vie prečo…

Kde je solidarita ľudí? Kde je medzinárodný humbuk? Je to také čudné!,“ povedal jeden z užívateľov.

Boli vznesené obvinenia aj proti francúzskemu prezidentovi Emanuelovi Macronovi, ktorý označil požiare v Amazonii za „medzinárodnú krízu“, pričom ignoroval požiare v Afrike.

V reakcii na obvinenia Macron pripustil, že v Afrike došlo k požiarom a dodal, že „zvažuje spustenie podobnej iniciatívy“ aj v subsaharskej Afrike.

Každý rok sa lesy na takmer každom kontinente Zeme stávajú obeťami obrovských požiarov spôsobených prírodnými procesmi a neopatrnými či dokonca úmyselnými činmi ľudí.

Napríklad jednou z príčin požiarov v Transbaikálii v roku 2015 boli obyvatelia regiónu, ktorí v lesoch tohto regiónu založili požiare a spálili trávu okolo svojich príbytkov.

Niečo podobné, ale vo väčšom rozsahu, ako hovoria odborníci NASA, sa deje v Strednej Afrike, kde stále dominuje primitívne striedavé poľnohospodárstvo.

Poľnohospodári v tejto časti „čierneho kontinentu“ každý rok vyrubujú a pália veľké oblasti džungle, využívajú ich niekoľko rokov a potom ich opustia a presťahujú sa do novej časti lesa.

Rastúca populácia v Afrike, globálne otepľovanie a zvyšujúca sa frekvencia požiarov z rôznych dôvodov, napríklad aj v dôsledku úderov blesku, viedli k skutočnosti, že oblasť týchto požiarov sa v posledných rokoch zreteľne rozšírila.

da gennaio ad agosto 2019, rispetto allo stesso periodo dell’anno scorso: quasi 73 mila incendi, rispetto ai 39.759 registrati in tutto il 2018. Gli incendi causa dell’avanzamento della deforestazione sono perlopiù dolosi, in quanto favoriscono lo sviluppo di un terreno fertile per l’agricoltura; ciò viene appoggiato dal presidente Bolsonaro, il quale punta allo sviluppo e non alla conservazione della più grande foresta mondiale del mondo, deposito di biodiversità vitale che rallenta il ritmo del riscaldamento globale e che soprattutto rappresenta i polmoni della nostra terra. Gli interessi economici di pochi valgono più del nostro futuro?!? #prayforamazonia#forestaamazzonica#polmonidellaterra#burn#forestburn#amazonia#savetheearth#helptheplanet

64 Likes, 0 Comments – Francesca Gandini (@_francazz_) on Instagram: „da gennaio ad agosto 2019, rispetto allo stesso periodo dell’anno scorso: quasi 73 mila incendi,…“

Na území Strednej Afriky zúria tisícky požiarov, ktoré vypúšťajú do vzduchu častice popola, aerosólov, oxidu uhoľnatého a ďalšie produkty spaľovania.

Podľa vedcov to významne ovplyvňuje kvalitu ovzdušia v Afrike a negatívne ovplyvňuje životy samotných poľnohospodárov, ktorí používajú oheň na vyčistenie polí.

Máte obavy z environmentálnych problémov?