Rakúšania menia ústavu. Chcú v nej mať zakotvené právo platiť hotovosťou

Bývalý kancelár Sebastian Kurz spolu s rakúskou stranou Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) vládol do mája tohto roku. Kvôli nedôvere parlamentu ich vládne obdobie skončilo, čo prinieslo viaceré nové návrhy zákonov. Jedným z nich je zavedenie zakotvenie práva na hotovostné platby v ústave.

Dnešný moderný svet ponúka viacero možností ako zaplatiť za nákup. Napríklad platba kreditnými kartami, mobilným telefónom, či dokonca hodinkami. Rakúšania však prekvapujú a odhodlane bojujú za právo platiť hotovosťou. Samotný návrh na zakotvenie tohoto práva v ústave Rakúsku priniesla Rakúska ľudová strana (ÖVP), strana bývalého kancelára Sebastiana Kurza. 

Ilustračné foto.Zdroj: Flickr

33 ročný Kurz povedal: „Mať možnosť platiť v hotovosti je základnou podmienkou autonómnej existencie.“ Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorá so spomínanou Rakúskou ľudovou stranou ešte nedávno vládla, s návrhom súhlasí. Okrem práva na platbu hotovosťou vo všetkých obchodoch by toto právo prinieslo zvýšenie množstva bankomatov na vidieku, ale aj v mestách. Okrem toho ide o snahu ostrániť poplatky za výber peňazí v každej banke.

V roku 2016 Európska centrálna banka uskutočnola prieskum, ktorého výsledok všetkých prekvapil. Výsledok ukázal, že 67 percent platieb, ktoré Rakúšania uskutočnia, zaplatia hotovosťou. Pre porovnanie obyvatelia Holandska uskutočnia hotovostné platby len v 27-ich percentách.

Profesor finančného práva a bývalý profesor na Viedenskej univerzite – Werner Doralt tvrdí, že príčina je v snahe ochrániť si súkromnie. Profesor povedal: „Keď vyrazím na nákupy, v prípade platby kartou bude možné zistiť presné množstvo alkoholu, ktorý som kúpil. To je zásah do môjho súkromia.“