Rakúšania menia ústavu. Chcú v nej mať zakotvené právo platiť hotovosťou

Bývalý kancelár Sebastian Kurz spolu s rakúskou stranou Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) vládol do mája tohto roku. Kvôli nedôvere parlamentu ich vládne obdobie skončilo, čo prinieslo viaceré nové návrhy zákonov. Jedným z nich je zavedenie zakotvenie práva na hotovostné platby v ústave.

Dnešný moderný svet ponúka viacero možností ako zaplatiť za nákup. Napríklad platba kreditnými kartami, mobilným telefónom, či dokonca hodinkami. Rakúšania však prekvapujú a odhodlane bojujú za právo platiť hotovosťou. Samotný návrh na zakotvenie tohoto práva v ústave Rakúsku priniesla Rakúska ľudová strana (ÖVP), strana bývalého kancelára Sebastiana Kurza. 

Ilustračné foto.Zdroj: Flickr

33 ročný Kurz povedal: „Mať možnosť platiť v hotovosti je základnou podmienkou autonómnej existencie.“ Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorá so spomínanou Rakúskou ľudovou stranou ešte nedávno vládla, s návrhom súhlasí. Okrem práva na platbu hotovosťou vo všetkých obchodoch by toto právo prinieslo zvýšenie množstva bankomatov na vidieku, ale aj v mestách. Okrem toho ide o snahu ostrániť poplatky za výber peňazí v každej banke.

V roku 2016 Európska centrálna banka uskutočnola prieskum, ktorého výsledok všetkých prekvapil. Výsledok ukázal, že 67 percent platieb, ktoré Rakúšania uskutočnia, zaplatia hotovosťou. Pre porovnanie obyvatelia Holandska uskutočnia hotovostné platby len v 27-ich percentách.

Profesor finančného práva a bývalý profesor na Viedenskej univerzite – Werner Doralt tvrdí, že príčina je v snahe ochrániť si súkromnie. Profesor povedal: „Keď vyrazím na nákupy, v prípade platby kartou bude možné zistiť presné množstvo alkoholu, ktorý som kúpil. To je zásah do môjho súkromia.“

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Rakúšania menia ústavu. Chcú v nej mať zakotvené právo platiť hotovosťou”