Tisnú sa im slzy do očí: Domorodci s Amazonského pralesa chcú svoje územie ochrániť

Rozsiahle požiare v Amazonskom pralese sú stredobodom pozornosti už niekoľko týždňov. Každú minútu tak v Brazílii zmizne les o rozlohe futbalového ihriska a nárast požiarov v tejto oblasti predstavuje až 84% v porovnaní s rokom minulým.

 

Prezident Jair Bolsonaro prišiel s podozrením, že tieto požiare boli založené úmyselne na strategických miestach. To má súvisieť s neziskovými organizáciami, ktorých Bolsonaro zamietol financovať. No na tieto obvinenia nemá žiadne dôkazy.

Slzy v očiach

Na videu, ktoré zverejnil portál Metro, so slzami v očiach náčelník tamojšieho kmeňa, Raimundo Mura prehlásil: „Budem tu stáť do poslednej kvapky krvi. Našou úlohou je chrániť naše územie, prírodu, stromy a zvieratá. Nik nečakal, že sa to stane, no stalo sa a my to vo veľkom pociťujeme.“  K slovu sa dostal aj ďalší člen kmeňa, ktorý povedal: „S každým jedným ďalším dňom vidíme ako pokračuje deštrukcia lesov: odlesňovanie, invázia, ťažba dreva. Sme smutní, pretože les každým dňom zomiera. Cítime, že klíma sa mení a Zem tento les potrebuje. My ho potrebujeme a naše deti tiež.“ 

Problémom nie sú len požiare

Hlavným problémom, ktorý trápi Amazonský prales je práve jeho odlesňovanie. Často tak dochádza k stretom medzi drevorubačmi a domorodými kmeňmi. Bohužiaľ sa to mnohokrát končí tragicky na strane domorodcov. Tí prales vnímajú inak ako ostatný, stromy sú ako bytosti s vlastným životom a niektoré zvieratá žijúce v pralese sú pre kmene posvätné. Či už je to odlesňovanie výrubom alebo ohňom, intenzita odlesňovania musí zmierniť tempo inak následky neponesú len tamojší domorodci ale aj celý svet.

 

Red and White Stihl Recoil Engine

Zdroj: pexels.com

 

Macron tvrdí, že to je medzinárodná kríza

Vo svojom príspevku na sociálnej sieti Twitter sa francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vyjadril o požiaroch ako o „medzinárodnej kríze“, ktorú je potrebné riešiť. „Náš dom je v plameňoch. Doslova. Amazonský prales, pľúca našej planéty, ktoré produkujú pätinu svetového kyslíka, horí,“ písalo sa ešte v jeho príspevku. No brazílsky prezident Bolsonaro s ním v tomto nesúhlasí a vyhlasuje, že Macron má „koloniálnu mentalitu, nevhodnú v 21. storočí“.

Emmanuel Macron on Twitter

Our house is burning. Literally. The Amazon rain forest – the lungs which produces 20% of our planet’s oxygen – is on fire. It is an international crisis. Members of the G7 Summit, let’s discuss this emergency first order in two days! #ActForTheAmazon