To, že máte mladšiu sestru zvyšuje pravdepodobnosť obezity. Prečo je tomu tak?

Pre dievčatá je mať sestru veľa zábavy, pretože sa môžete rozprávať o „dievčenských“ veciach a požičiavať si oblečenie (aj keď nie v každom prípade je to takto idylické). No čo ak ste vystavená riziku obezity len kvôli tomu, že ste sa narodili skôr ako Vaša mladšia sestra?

 

Two Woman Standing in Front of Wall While Smiling

Zdroj: pexels.com

 

Vyššie BMI

Existuje štúdia, ktorá skúmala 13 406 párov sestier vo Švédsku v rokoch 1991 až 2009. Jej záverom bolo to, že prvorodené dcéry mali vyššie BMI (body mass index – index telesnej hmotnosti) a boli viac náchylné na nadváhu alebo až obezitu. Podľa tejto štúdie sa staršie sestry mali nižšiu váhu pri narodení ako tie neskôr narodené ale potom čo boli staršie a samé boli „v očakávaní“ im stúpol index telesnej hmotnosti o 2,4%. Miera pravdepodobnosti nadváhy u skôr narodených dievčat bola určená na 29% a miera pravdepodobnosti obezity u skôr narodených bola až 40%.

 

Boy Carrying and Kissing Baby Sitting on Chair

Zdroj: pexels.com

 

Prečo je tomu tak?

#1  Jedna z vedeckých teórii bola predstavená profesorom Waynom Cutfieldom z Ligginského inštitútu Aucklandskej Univerzity. On teda tvrdí, že pri prvých tehotenstvách sú cievy, ktoré zásobujú plod živinami oveľa užšie. To spôsobí znížený prívod živín čo predstavuje riziko pre dieťa neskôr v živote, pretože sa mu ukladá v tele viac tuku a inzulín v tele nepracuje dosť efektívne.

 

Girl in Pink Sweater and Grey Jeans Kissing Tummy of Pregnant Woman in Blue Shirt and Blue Denim Jeans

Zdroj: pexels.com

 

#2  Ďalšiu teóriu priniesla doktorka Maria Peña, riaditeľka centra správy váhy v Nemocnici Lenox Hill v New York City. Podľa nej matky svoje prvorodené deti prekrmujú viac ako ich neskôr narodené deti z dôvodu aby ich dieťa malo „zdravú váhu“. Tento návyk týkajúci sa stravovania potom môže pretrvávať aj počas neskoršieho života dieťaťa.

 

Baby Sitting On Scale

Zdroj: pexels.com

 

#3  Súrodenecká rivalita je ďalšou možnou teóriou, ktorá potvrdzuje zistenie vyššie spomínanej štúdie. „Možno prvorodené dieťa súperí s druhorodeným o jedlo v domácnosti. Možno, že viac peňazí sa míňa práve na prvorodené dieťa,“ rozmýšľa nad týmto problémom Gary Sacks z Deakin University v Melbourne v Austrálii. Sacks si taktiež myslí, že by bolo dosť zaujímavé preskúmať aj sociálne problémy v spojení so spomínanou štúdiou.

 

Image result for sibling rivalry free stock photo

Zdroj: masterfile.com

 

Čo si myslíte o tom Vy? Je to podľa Vás možné alebo je to len vecou náhody?