V česku pomáhajú pacientom v kóme zvieratá. Unikátny spôsob liečby sa im osvedčil

Terapia zvieratami ako pomoc pacientom v kóme.

Zdroj: Facebook/Univerzitní nemocnice Olomouc

Terapia zvieramai, ako súčasť liečby pacientov v kóme už druhý rok praktizuje Fakultná nemocnica v Olomouci. Zvieratá sú najlepšími priateľmi človeka a nezanevrú na neho ani v jeho najťažších chvíľach. Ich lásku prejavujú náklonnosťou a ich skytými schopnosťami je ich liečebná a terapeutická sila.

V Olomouci pacientom zvierátká pomáhajú natoľko, že kapacity sa postupne zmenšujú a lekári hľadajú nových doborovoľníkov, ktorí im poskytnú ich zvieratká – psy a mačky, ktoré budú pomáhať ťažko chorým pacientom. Okrem vážnych zdravotných problémov zvieratá pomáhajú aj pri smútku a iných psychických ťažkostiach, ktoré ťažko chorých pacientov trápia. Ako prvou chovateľkou, ktorá takto svoje zvieratká poskytla bola Jana Dohnalová, ktorá v rámci canisterapie a felinoterapie navštevuje pacientov na viacerých nemocničných oddeleniach.

Najlepší efekt majú zvieratká pri dlhodobo liečených pacientoch.

Zdroj: Facebook/Univerzitní nemocnice Olomouc

Zdroj: Facebook/Univerzitní nemocnice Olomouc

Terapeutka povedala: „Prvýkrát upriamil pohľad na kocúra a keď sme nasmerovali jeho ruku ku kocúrovi, tak sa mu ho podarilo aj chytiť.” Medzi zvieratká, ktoré pomáhajú patrí aj kocúr Jonáš a fenka bernského salašníckeho psíka a menom Anička. Malého kocúra zväčša položia na hľud‘ pacienta tak, aby sa ho pacient mohol dotýkať. Pacientovi, ktorý je dlhodobo v kóme sa s pomocou kocúra podarilo urobiť obrovské pokroky.

Security Check Required

No Description