Zoznámte sa: krajina, v ktorej sa neschváli jediný zákon v prípade, že nezlepší život občanov

Na východnom okraji Himalájí, medzi Indiou a Tibetom, sa skrýva maličký štát Druk Yul, známy skôr ako Bhután. V Bhútáne tento názov znamená „Zem hromového draka“, čo naznačuje aj vznik silných búrok, ktoré zúria na horách.

Vzhľadom na to, že je Bhútán veľmi hrdé mesto, obhajujúce svoje tradície, bol po stáročia chránený pred vonkajšími vplyvmi. Krajina otvorila dvere cestovnému ruchu až v 70. rokoch minulého storočia a rozhodla sa využiť jedinečný prístup k westernizácii a vytvorila koncept známy ako hrubý národný index šťastia.

Nenechajte sa zmiasť týmto pojmom. Toto nie je len ukazovateľ toho, koľko ľudí sa smeje a usmieva. Ide o holistický prístup k trvalo udržateľnému rozvoju, ktorý dáva človeku rovnakú váhu ako bohatstvo.

„My v Bhutáne sme veľmi jedineční; naša demokracia je unikátna v tom zmysle, že sme všetci silne založení na našich národných hodnotách. Osobné záujmy nekladieme nad národné záujmy,“ uviedol predseda vlády Bhutánu, Lotay Tshering, ktorý sa ujal úradu v novembri 2018.

„Keď hovoríme „Všeobecné národné šťastie“, nemáme na mysli len úsmev,“ vysvetlil Lotay. „Znamená to uspokojenie, kontrolu nad mysľou, kontrolu nad túžbami vo vašom živote. Nebuďte žiarliví na ostatných, buďte spokojní s tým, čo máte, buďte súcitní, buďte spoločnosťou, v ktorej sa môžete podeliť o viac, než len o šťastie.

Náš kráľ právom nazýva hrubé národné šťastie rozvojom hodnôt,“ pokračuje Lotay. „Ak politika nemá dostatočný index šťastia, ak politika nemôže zaručiť, že to povedie k prosperite Bhutánu, táto politika nebude nikdy schválená v našej krajine.“

Hrubé národné šťastie

Na šťastie dohliada špeciálne ministerstvo. Pýtajú sa otázky ako napríklad „Nakoľko šťastní ste boli včera?“ alebo  „Ako často praktizujete meditáciu?“

Každých päť rokov merajú deväť kľúčových oblastí šťastia – psychickú pohodu, zdravie, vzdelávanie, vládu, ekológiu, využívanie času, vitalitu, kultúru a životnú úroveň. K dnešnému dňu sa uskutočnili dva prieskumy, v roku 2010 a 2015 a ďalší by sa mal uskutočniť v budúcom roku.

„V Bhutáne sa zdokonaľujú sofistikovanejšie komponenty, ako sú životná úroveň, zdravie, prístup k zdravotnej starostlivosti alebo prístup k vzdelaniu,“ povedal Tsoki Zangmo, výskumný pracovník v centre. „Ďalšie zložky, ako je psychická pohoda alebo miera dôvery, ktorú máme v oblasti životaschopnosti našej komunity, sa zhoršili,“ dodal.

Bhután však pravdepodobne nie je najšťastnejšou krajinou na svete. V správe o svetovom šťastí z roku 2019 sa v skutočnosti nachádza na 95. mieste zo 156 krajín. Dôvodom je chudoba národa a problémy so zabezpečením ekonomickej a sociálnej spravodlivosti v prevažne poľnohospodárskej spoločnosti.

Väčšina vidieckeho obyvateľstva sa spolieha na samozásobiteľské poľnohospodárstvo v alpskom prostredí, ktoré je háklivé na zmenu podnebia. Drsný terén, časté povodne a zosuvy pôdy bránia rozvoju; prepojenie medzi mestom a dedinou je zlé. Televízory tam boli zavedené až v roku 1999 a v hlavnom meste stále nie sú žiadne semafory.

https://www.instagram.com/p/B2xIq9DAMZO/

 

„Je tu aj ďalšie nedorozumenie o tom, že Bhután je najšťastnejšou krajinou na svete,“ povedal Tsoki. „Nemyslím si, že sme najšťastnejšia krajina. Bhután však od ostatných krajín odlišuje len to, že sa s jasnou mysľou pozeráme do budúcnosti,“ dodal.

 

„Našou víziou je dosiahnuť stav, v ktorom majú spoločnosti všetky priaznivé podmienky, nielen tie ekonomické, ale aj napríklad vhodné životné prostredie, prístup k zdravotnej starostlivosti a vzdelanie.“

Budúcnosť Bhutánu

Krajina sa zatiaľ nenachádza na prvom mieste čo sa šťastia týka, ale urobila veľké pokroky. Postavili sa v nej sa tisíce kilometrov ciest a nainštalovali sa telefónne linky. Vodná elektráreň v koryte rieky má najväčší podiel na ekonomike krajiny.

Svetová banka nazýva Bhután úspešným príbehom o vývoji, znížení extrémnej chudoby a zlepšení rodovej rovnosti, ako aj o stabilnom politickom a hospodárskom prostredí.

„Za posledné tri až štyri desaťročia sa priemerná dĺžka života zvýšila z 50 na 70 rokov,“ uviedol Lotay. „Vďaka modernizácii, slušnej dostupnosti kvalitnej lekárskej starostlivosti, zvýšenej kvalite stravovania a zdravotnému povedomiu sa každým dňom život v tejto krajine zlepšuje. Navyše, mnoho Bhutáncov dnes žije dlhšie.“

Bhután prísne kontroluje cestovný ruch vrátane návštevy Taktsang goemba, posvätného budhistického miesta na útese.

Vďaka prírodnej kráse krajiny a miestnej kultúre tu panuje obrovská ekoturistika. A aby si s tým dokázali poradiť v rámci mandátu „Spoločné národné šťastie“ Bhután zavádza daň za ekoturistiku vo výške 250 dolárov za deň na osobu, ktorú používa na kompenzáciu environmentálneho dopadu z tisícok návštevníkov. Išlo o natoľko úspešní riešenie, že Bhután je nielen uhlíkovo neutrálny, ale aj uhlíkovo negatívny.

Krajina dlhodobo spolupracovala s World Wide Fund for Nature na ochrane miestnej divokej zvery v mnohých parkoch. Od roku 1999 sú tu zakázané plastové tašky. Tabak bol zakázaný od roku 2005, čím sa Bhután stal prvou nefajčiarskou krajinou na svete. Ústava Bhutánu stanovuje, že najmenej 60% územia krajiny zostáva pod lesným porastom. V súčasnosti je to 70%.

Napriek potrebe hospodárskeho rastu je predseda vlády presvedčený, že tieto priority sa pre obyvateľov Bhutánu nezmenia.

„Keď vieme, že peňažné a materiálne bohatstvo nepovedie k tomu, čo človek skutočne chce vo svojom živote … pokoj a šťastie … tak prečo by sme to mali považovať za náš hlavný cieľ? Musíme myslieť na budúce generácie,“ dodal.

„Toto sú hodnoty hrubého národného šťastia, ktoré praktizujeme. Všetky tieto rozhodnutia zabezpečia udržateľnosť toho, čo iniciujeme pre budúce generácie. “

Páči sa vám zmýšľanie obyvateľov tejto krajiny?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Zoznámte sa: krajina, v ktorej sa neschváli jediný zákon v prípade, že nezlepší život občanov”