15 podivných faktov o DNA, o ktorých ste určite nevedeli

Nesie genetické inštrukcie pre vývoj a fungovanie každého jednotlivého živého organizmu.

DNA je v každej bunke ľudského tela. Má podobu dvojitej špirály, z ktorej každý „stupienok“ pozostáva z páru nukleotidov.

Vedci DNA neustále študujú, pretože veria, že tieto vedomosti nám pomôžu vyrovnať sa s mnohými chorobami a významne predĺžia ľudský život.

1) Prečo nemôžeme naklonovať dinosaury?

Skupina vedcov študovala DNA vyhynutého vtáka moa pomocou nájdených kostí od veku 600 do 8 000 rokov a zistila, že po 521. roku sa väzby v DNA rozpadajú natoľko, že už je dosť ťažké prečítať ich genetický kód.

2) DNA je ovplyvnená vonkajšími environmentálnymi faktormi, ktoré môžu zapnúť alebo vypnúť gény. To do značnej miery vysvetľuje, prečo napríklad niektorí ľudia majú tmavšiu pokožku a hustejšie vlasy ako ostatní.

3) Ak by ste natiahli celú DNA svojho tela do jedného reťazca, dostane sa až k Slnku a vráti sa naspäť na Zem viac ako šesťstokrát (sto biliónov krát 180 centimetrov delené 148059648 kilometrov).

4) DNA každého z nás sa zhoduje s DNA akejkoľvek inej osoby na Zemi na 99 percent, ale DNA rodiča a dieťaťa na 99,5 percenta.

5) DNA odtlačkov prstov je súbor markerov DNA, ktorý je jedinečný pre každú osobu okrem identických dvojčiat, pretože identické dvojčatá majú 100%-ne rovnaké gény.

6) DNA pomohla vedcom dokázať, že Vikingovia objavili Ameriku ako prví.

Stalo sa to niekoľko storočí pred objavom Columbusa. Ako viete, prvým Európanom, ktorý sa dostal na pobrežie Severnej Ameriky, bol škandinávsky navigátor Leif Eriksson, ktorý žil na prelome X a XI storočia.

7) DNA je poškodená takmer miliónkrát za deň a to v každej bunke ľudského tela. Naše telo im našťastie poskytuje komplexný systém pre „opravu“. Keby sa tak nestalo, potom by každý zomrel na rakovinu alebo na rýchle odumieranie buniek.

8) Pokiaľ ide o bezstavovce, najbližší príbuzní sú dážďovky (človek má oveľa viac spoločného s DNA dážďoviek, ako s DNA švábov alebo dokonca chobotníc).

9) Medzinárodná vesmírna stanica má pevný disk s názvom „Disk nesmrteľnosti“. Obsahuje DNA prominentných ľudí ako Lance Armstrong a Stephen Hawking. Je vyrobený v prípade globálnej katastrofy.

10) V rámci projektu Hornsleth: Deep Storage Project, bola v najhlbšej časti oceánu  v roku 2013 pochovaná kapsula s ľudskou krvou, vzorkami vlasov a živočíšnou DNA. To sa môže v budúcnosti použiť na vrátenie ohrozených druhov.

11) Bratia a sestry zdieľajú 50% svojich génov, rovnako ako rodičia a deti. Zároveň je paradoxom, že 50% ľudskej DNA je identické s DNA banánov.

12) Brooke Greenbergová až do svojej smrti (20r.) vyzerala ako jednoročné dieťa.

axObserver / scoopwhoop.com

Zdá sa, že jej vývin sa zastavil vo veku 11 mesiacov, potom už vôbec nestarla. Vedci sa domnievajú, že jej DNA môže obsahovať kľúč k „biologickej nesmrteľnosti“.

13) Bdeloidky sú mikroskopické tvory, ktoré môžu byť výlučne ženského rodu. Existujú už viac ako 80 miliónov rokov a množia sa kradnutím DNA iných zvierat.

14) Väčšina DNA sa nenachádza v jadrách buniek, ktoré kontrolujú dedičnosť, ale v našich mitochondriách, ktoré generujú metabolickú energiu.

15) Napriek tomu, že kóduje všetky informácie, z ktorých pozostáva naše telo, samotná DNA pozostáva iba zo štyroch stavebných blokov alebo nukleotidov: adenínu, guanínu, tymínu a cytozínu.

Ktoré z týchto faktov sú pre vás skutočným objavom?