Zdražovanie sa nedotkne týchto základných potravín. Vláda pri nich deklaruje stálu cenu

Samuel Vlčan, aktuálny minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, predstavil Deklaráciu o cenovej stabilite základných potravín. Deklarácia zabezpečuje fixáciu cien vybraného zoznamu základných potravín.

Deklaráciu podporila okrem ministra aj Nadežda Machútová – prezidentka Zväzu obchodu a predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič.

Do zoznamu základných potravín sa po podrobnej analýze dostalo 13 potravín z pôvodného počtu 15.

Minister v súvislosti s deklaráciou prezradil: „S partnermi sme dosiahli prelomovú dohodu. Je to veľmi dôležité hlavne v období, ktoré prežívame dnes, lebo sme v zložitom období ovplyvňovanom nárastom cien energií, zhoršenou bezpečnostnou informáciou v regióne vojnou na Ukrajine.

Preto som veľmi rád, že sme podpísali túto deklaráciu, ktorá zagarantovala že marže na základných potravinách (…) budú zagarantované v zmysle, že nárast cien, ktorý môžeme očakávať v najbližšom období, nebude negatívne ovplyvňovaný svojvoľným nárastom marže.“

Aktuálna situácia podľa Machútovej nedáva právo obchodníkom aby si umelo navyšovali ceny spotebného tovaru.

MPRV SR prijalo zoznam potravín bez výhrad, no je potrebné si uvedomiť, že vláda nedokáže zmraziť ceny všetkých tovarov predávaných na Slovensku.

Machútová potvrdila, že nie je možné umelo sa zaviazať k nejakému postupu pri cenotvorbe v rámci celého sortimentu.

Aktuálna situácia na Ukrajine spôsobuje vysoký nárast inflácie, ktorá rastie už od začiatku aktuálneho roka. Inflácia však neprestane rásť v priebehu niekoľkých týždňov, ako sa predpokladalo, má žiaľ rásť v priebehu celého roka 2022.

Minister Krajčovič preto zdôraznil: „Spolu s MPRV SR sme veľmi logicky identifikovali položky práve preto, že ide o cenovo senzitívne pre sociálne slabšie skupiny.“

Minister potvrdil férový prístup predajcov, ktorí sú pripravení tlmiť infláciu v najväčšej možnej miere. Seriózny prístup potvrdili podpísaním deklarácie, ktorá má platiť až do momentu, kedy vojenský konflikt u našich východných susedov neskončí.

Do zoznamu potravín, pri ktorých vláda spolu s predajcami garantuje stálu cenu aj napriek zdražovaniu, patrí bravčová dusená šunka, kurča pitvané, bravčové párky, rožok biely obyčajný, ovocný jogurt, chlieb pšenično-ražný, čerstvé maslo, kuracie prsia – rezne, syr eidam tehla, slepačie vajcia veľkosti M, bravčové karé, mlieko trvanlivé polotučné a pšeničnú múku polohrubú výber.

Zdroj: babskeveci.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Zdražovanie sa nedotkne týchto základných potravín. Vláda pri nich deklaruje stálu cenu”