Detský psychiater tvrdí, že Greta Thunberg nie je spôsobilá viesť ľudí

Greta Thunberg

Švédska ekologická aktivistka, Greta Thunberg, je už niekoľko mesiacov v médiach viac, ako tí najvýznamnejší svetoví politici. Jej meno sa spája s bojom proti klimatickým zmenám, študentkými protestami a ochranou planéty. Spočiatku Gretu obdivovalo množstvo ľudí, no dnes je situácia diametrálne rozdielna.

Jej nezvyčajná cesta cez Atlantik

Koncom minulého mesiaca bola Greta pozvaná na klimatický summit OSN, ktorý sa konal v New Yorku. Greta bola pozvaná kvôli jej prejavu pred významnými svetovými lídrami. Verejnosť chcela, aby k nim prehovorila za všetkých ľudí, ktorým nie je naša planéta ľahostajná. Mladá aktivista však nechcela znečisťovať ovzdušie svojím leteckým presunom do Ameriky, a tak sa rozhodla cestovať na plachetnici, pretože tá nezanecháva žiadnu uhlíkovú stopu. Greta si tak zvolila namiesto 8 hodinovej leteckej cesty, dvojtýždňovú na mori. Plachetnica, na ktorej cestovala nemala ani sprchu a ani toaletu.

Dlhoočakávaný klimatický summit OSN v New Yorku dopadol takto

Problematika globálneho otepľovania bola primárnou témou klimatického summitu OSN v New Yorku. Predstavili sa na ňom najvýznamnejší bojovníci proti znečisťovaniu ovzdušia, významní politici a najvplyvnejší ľudia sveta. Zúčastnila sa na ňom aj spomínaná švédska aktivista, no po jej vystúpení ju zasiahla vlna kritiky. Viacerí politici pochybujú o vhodnosti jej aktivít a aj o tom, ako vedie svoje protesty. Greta sa počas svojho prejavu rozplakala, čo znepokojilo prítomných ľudí.

Greta je vraj emočne nestabilná

Plač vraj na takéto dôležité verejné vystúpenia nepatrí. Aj to tvrdia odborníci, ktorí sa zaoberajú duševným zdravím mladej aktivisty. O Grete je známe, že trpí Aspergerovým syndrómom, čo je poruchu sociálnej interakcie. Je to vlastne druh autizmu. Ona tvrdí, že je to jej tajná zbraň, no psychiatri hovoria opak. Jaroslav Matýs, súdny znalec a predseda Asociácie detskej a dorastovej psychiatrie ČR, sa o jej probléme vyjadril, že Greta je nezrelé dieťa, ktoré na problémy nahliada jednostranne a nekompromisne. Na tejto poruche vraj majú vinu aj jej rodičia. 

Aj ked‘ odborníci tvrdia, že ľudia s Aspergerovým syndrómom sú výnimočne inteligentní, jedna vlastnosť im chýba –  nevnímajú sociálne kontexty tak, ako by mali. Takýto ľudia potrebujú stanoviť hranice, čo môžu a čo nie. U Grety tento životný krok, stanovenie hraníc, chýbal a jej rodičia pre ňu nič také neurobili.

Aspergerov syndróm, poddruh autizmu, je príčinou, prečo sa Greta upla na jeden sociálny problém, od ktorého neviem upustiť a nerieši nič iné. Uznávaný psychiater, Jaroslav Matýs, tvrdí, že Greta je dcérou dvoch hercov a oni jej nebránili v jej aktivitách preto, pretože chceli upozorniť ľudí aj na ich herecké aktivity. Po tom, čo sa zvýšila popularita ich dcéry, viac hereckých ponúk majú aj jej rodičia. Podľa Matýsa potrebujú psychiatrickú pomoc všetci traja.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Detský psychiater tvrdí, že Greta Thunberg nie je spôsobilá viesť ľudí”