Láskavosťou proti depresii! Dobrovoľníctvo vraj pomáha mozgu

Talianský denník Corriere de Sera tvrdí, že ľudská láskavosť má blahodárne účinky na mozog. Toto tvrdenie potvrdil známy neurológ z Wisconsinnskej univerzity – Richard Davidson. Jeho dlhoročný výskum preukázal, že láskavosť a empatia má na ľudský mozog obrovský vplyv v závislosti od toho, či sa človek chová viac egoisticky, alebo s porozumením druhým.

Vedec tvrdí: „Ked‘ niečo robíme sami pre seba, emócie, ktoré cítime, nie sú trvácne a závisia od vonkajších podmienok. Ak však robíme veci pre iných, emócie presahujú aktuálny moment a trvajú dlhší čas.“

Podľa prieskumu je taktiež dokázané, že človek, ktorý vykonáva dobrovoľníctvo, je so sebou spokojnejší rovnako ako so svojím životom. Analýza 40 prieskumov Exeterskej univerzity dokázala, že pomoc iným zvyšuje pohodu v našich životoch.

Dobrovoľníctvom proti depresii

Úukosť a depresia postihuje ľudí menej ak vykonávajú nejakú dobrovoľnícku činnosť. Tí, ktorí tak robia, netrpia duševnými ťažkosťami a psychickými problémami. ,,Pri doborvoľníckej činnosti je dobré vedieť, že poskytovanie pomoci iným nám niečo vracia späť. Pomoc iným je pozitívny faktor, ktorý ovplyvňuje našu psychiku,“ povedala autorka britskej štúdie Suzanne Richardsová.

Dobrovoľnítcvo pomáha určiť pre človeka smer a napomáha mu v tom, aby sa necítil osamelý. Najmä tí, ktorí odchádzaju do dôchodku, by sa mali dobrovoľníctvu venovať preto, aby nezanevreli na sociálne väzby a aby ich vzťah s okolím ostal na dobrej úrovni. Okrem toho objavia nové aktivity a budú mať pocit užitočnosti.

Dobrovoľníctvo podľa určitých zdrojov znižuje úmrtnosť. Prostredníctvom neuroendokrínneho a imunitného systému má priaznivý účinok na celý organizmus, a teda aj na dĺžku života.

Okrem psychologických účinkov má dobrovoľníctvo pozitívne účinky aj na krvný tlak. Vedci dokázali, že ak sa dobrovoľníctvo praktizuje viac ako 200 hodín ročne, ľudia trpia omnoho menšími problémami s tlakom. Dôvod je veľmi jednoduchý a to najmä pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu. Okrem toho sa tým udržiava hmotnosť a znižuje cholesterolu.

zdroj:ct24.ceskatelevize.cz

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Láskavosťou proti depresii! Dobrovoľníctvo vraj pomáha mozgu”