Odborníci tvrdia, že slušný človek vyrastie z dieťaťa, ktorý je vychovávaný prísne, s presne určenými hranicami

Sloboda detí je v dnešnom svete obzvlášť diskutovanou témou. Mnohí rodičia tvrdia, že dieťa je samostatná jednotka a malo by mať voľnosť. Iní s týmto názorom nesúhlasia a presadzujú striktnú výchovu. Odborníci prezradili, čo je pre dieťa skutočne správne.

Podľa viacerých teórií je najlepšou cestou tá zlatá stredná. Je potrebné nájsť balans, ktorý spája striktnú výchovu, s uvoľnenými metódami. Dnes už neplatí heslo „pár na zadok a bude to vyriešené“, dnešné mamičky preferujú úplne iné cestu výchovy.

Prísna vs. povoľná výchova

Populárnu teóriu výchovy dieťaťa zhrnul David Eberhard vo svojej knihe „How children took power“. David je švédsky psychiater, ktorý sa snažil riešiť problém rezignujúcich rodičov pri výchove svojich detí.

Je pár primeraných úderov po zadku v poriadku?

David taktiež vysvetľuje, prečo bolo capnutie alebo facka dieťaťu vo Švédsku zakázané už v roku 1979. Neskôr sa touto krajinou inšpirovali aj iné, ako napríklad Veľká Británia. V mnohých iných krajinách sa kvôli tomu dnes stáva, že rodičia rezignujú a nezvládajú nedisciplinované deti.

V strednej Európe boli rodičia odjakživa naučení, že pár výchovných úderov po zadku pri východe len pomôžu a ničím neuškodia. Dnešní mladí rodičia to však považujú za zlyhanie, pretože situáciu nedokázali zvládať pokojne a došlo to až do zúrivosti, kedy svoje dieťa udreli. Aj okrem vyššie spomenutých krajín dieťa udriete napríklad v Írsku, môže vám ho zobrať dokonca až sociálka.

Deti majú nad rodičmi moc

David Eberhar okrem iného opisuje situáciu, v ktorej sa deti stávajú generálmi v domácnosti, namiesto rodičov. Podľa neho sú tieto domácnosti škodlivé pre obe strany, trpia v nej tak rodičia ako aj deti.

https://www.instagram.com/p/B0qIfHmBY5c/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=dlfix

Deti sú osobnosti ako my dospelí a preto by sme sa k nim mali tak aj správať. David o tom povedal: „Dieťa rozhoduje o tom, čo sa bude sledovať v televízii, čo bude na večeru, kam sa pôjde na dovolenku. Už sa viac nechodí na miesta, kde by chceli byť rodičia, vyberajú sa tie, kde bude dobre dieťaťu.“ 

Základným pravidlom výchovy je pre Davida určenie hraníc, ktoré sú pre vývoj dieťaťa veľmi podstatné. Dieťa si v domácnosti nemôže robiť to, čo chce. Rodič mu má vysvetliť, že na svete existujú pravidlá a ono sa nimi musí riadiť. Podstatným aspektom je aj trpezlivosť rodiča. Rodič musí byť vytrvalý vo svojich požiadavkách.

Nie je potrebné deti biť, ide o to byť neoblomný vo svojich požiadavkách a očakávaniach.

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Odborníci tvrdia, že slušný človek vyrastie z dieťaťa, ktorý je vychovávaný prísne, s presne určenými hranicami”