Popadané lístie v žiadnom prípade neodpratávajte! Je na to veľmi dobrý dôvod, kvôli prírode

Jeseň, obdobie zamračeného a chladnejšieho počasia no zároveň obdobie kedy sa príroda zahalí do krásnych farieb. Listy na stromoch menia svoju zelenú farbu na žltú, hnedú alebo červenú a pomaly opadávajú so stromov. No čo s opadaným lístím, ktoré pokrýva Váš pozemok? Hrable a môže sa odpratávať – to v žiadnom prípade!

 

Yellow Dry Maple

Zdroj: pexels.com

 

Aj keď to robí každý aby prírodu „skrotil“ no v tomto prípade to nie je dobrý nápad. Odpratávaním lístia strávite veľa času a svojej energie ba čo viac ľudia hľadajú rôzne „zlepšováky“ – napr. vysávače na lístie a míňajú na to dosť peňazí. No v skutočnosti lístie na zemi je pre pôdu v jeseni potrebné.

 

Photo of Pathway Near Autumn Leaves

 

Zdroj: pexels.com

 

Ochraňuje pôdu a korene rastliniek pred chladom a taktiež sa stáva útočiskom pre hmyz alebo malé zvieratká ako sú napríklad ježkovia. Neskôr sa lístie začína rozkladať a pôde začne dodávať rôzne živiny a vlahu. Taká kopa lístie sa vie premeniť na kompost a Vy už nemusíte vyhadzovať peniaze za ten, ktorý sa dá kúpiť v záhradníctve. Takto máte k dispozícii svoj vlastný a úplne zadarmo.

 

Brown and Black Hedgehog Standing on Brown Dry Leaved

 

Zdroj: pexels.com

 

Odpratávate aj Vy lístie z dvora? Rozmýšľali ste niekedy nad výhodami jesenného lístia?