Popadané lístie v žiadnom prípade neodpratávajte! Je na to veľmi dobrý dôvod, kvôli prírode

Jeseň, obdobie zamračeného a chladnejšieho počasia no zároveň obdobie kedy sa príroda zahalí do krásnych farieb. Listy na stromoch menia svoju zelenú farbu na žltú, hnedú alebo červenú a pomaly opadávajú so stromov. No čo s opadaným lístím, ktoré pokrýva Váš pozemok? Hrable a môže sa odpratávať – to v žiadnom prípade!

 

Yellow Dry Maple

Zdroj: pexels.com

 

Aj keď to robí každý aby prírodu „skrotil“ no v tomto prípade to nie je dobrý nápad. Odpratávaním lístia strávite veľa času a svojej energie ba čo viac ľudia hľadajú rôzne „zlepšováky“ – napr. vysávače na lístie a míňajú na to dosť peňazí. No v skutočnosti lístie na zemi je pre pôdu v jeseni potrebné.

 

Photo of Pathway Near Autumn Leaves

 

Zdroj: pexels.com

 

Ochraňuje pôdu a korene rastliniek pred chladom a taktiež sa stáva útočiskom pre hmyz alebo malé zvieratká ako sú napríklad ježkovia. Neskôr sa lístie začína rozkladať a pôde začne dodávať rôzne živiny a vlahu. Taká kopa lístie sa vie premeniť na kompost a Vy už nemusíte vyhadzovať peniaze za ten, ktorý sa dá kúpiť v záhradníctve. Takto máte k dispozícii svoj vlastný a úplne zadarmo.

 

Brown and Black Hedgehog Standing on Brown Dry Leaved

 

Zdroj: pexels.com

 

Odpratávate aj Vy lístie z dvora? Rozmýšľali ste niekedy nad výhodami jesenného lístia?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Popadané lístie v žiadnom prípade neodpratávajte! Je na to veľmi dobrý dôvod, kvôli prírode”