Prečo je Machu Picchu postavené na nedostupnom mieste v Andách? Geológovia zistili dôvod!

Toto nedostupné miesto, ktoré navyše obklopuje rieka Urubamba, napriek tomu navštevuje mnoho turistov. No otázkou je prečo práve toto ťažko dostupné miesto zaujalo Inkov na toľko, že tu vybudovali mesto. Podľa portálu Science Alert sa geológom konečne podarilo zistiť dôvod výberu práve tejto lokality.

 

Top View of Ancient Ruins Under White Cloudy Sky

Zdroj: pexels.com

 

Vedci sa domnievajú, že tajomstvo leží pod povrchom mesta. A to, že sa slávne mesto Inkov nachádza na zlome tektonických platní. Čo spôsobilo to, že za niekoľko miliónov rokov sa na miesto z pod povrchu dostalo toľko stavebného materiálu (kameňov), z ktorého mohli Inkovia poľahky toto mesto postaviť.

 

Green and Brown Mountains

Zdroj: pexels.com

Avšak čo vedcov fascinuje najviac je spôsob akým tento materiál využili. Steny sú totiž postavené z kameňov medzi, ktorými nie sú žiadne medzery a žiadny spojovací materiál. Napriek tomuto na prvý pohľad primitívnemu spôsobu sa toto mesto zachovalo až do dnes. No nie je sa čomu diviť, keďže Inkovia mali k dispozícii množstvo kvalitného kameňa, ktorý mohli opracovávať a nemuseli prevážať na toto miesto.

 

Machu picchu grande.jpg

 

Zdroj: commons.wikimedia.org

 

Geológ Rualdo Menegat pre Geo Society potvrdil, že by bolo takmer nemožné toto mesto vybudovať na tak nedostupnom mieste bez toho aby mali Inkovia priami zdroj materiálu na mieste. Satelitné snímky a rôzne merania odhalili 175 kilometrov dlhú trhlinu v tektonických platniach pod jednou z citadel. Taktiež sa mesto Inkov nachádza v mieste zlomov, ktoré vytvárajú písmeno X.

 

Zdroj: commons.wikimedia.org

 

No Machu Picchu nebolo jediným mestom Inkov, ktoré sa vybudovalo na zlomoch tektonických platní. Inými sú napríklad Ollantaytambo, Písac alebo Cusco. Inkovia si prácu uľahčovali natoľko, že schodiská v niektorých miestach kopírujú zlomy.

 

Panoramic
Peruviánska dedina Písac

Zdroj: commons.wikimedia.org

 

Ďalším využitím tektonických zlomov bolo na odvodňovanie. Daná oblasť sa síce nevyhne záplavám spôsobeným prudkým dažďom, no Machu Picchu s tým problém vďaka  svojej polohe. Aj vďaka tomu je v súčasnosti táto pamiatka tak zachovalá a prístupná až 1,5 milióna turistov ročne.

No Title

No Description

No Title

No Description

☀️ ¡From Voy a Perú to He Estado en Perú! 😄☀️ I really want to say how grateful I am for this experience of going to Peru, trekking to Machu Picchu and fundraising for @actionagainsthunger @acf_uk @studentsagainsthungeruk 💚 Thank you so much for all your support over the last year and for all your donations! We managed to raise over £3,000 for a charity helping to defeat world poverty, which is just absolutely bonkers and amazing! 😱 To everyone who sponsored, donated, helped with a stall, bought a cake, bought a raffle ticket and got their face glittery – thank you!!! ❤️ It was an unforgettable trip 🇵🇪✨ – – – – – – – #voyaperu #actionagainsthunger #machupicchu2019 #machupicchu #peru #southamerica #charity #hike #fundraising #university #universitycharity #volunteering #adventure #adventures #ididit #completed #magical #magic #thankyou #trekking

No Description

Síce sa o kultúre Inkov nevie všetko no je jasné, že aj spolu s Egypťanmi boli skvelými architektmi a staviteľmi. Napriek všetkým moderným technológiám sa od nich máme čo učiť.