Prečo mužov priťahujú ženy, ktoré sú podobné ich matkám?

Vyzeráte podobne ako matka vášho manžela? Máte dokonca podobné osobnostné vlastnosti? Nebojte sa, nie ste jediná. Ukázalo sa totiž, že pre muža je celkom bežné byť vo vzťahu so ženou, ktorá sa istým spôsobom podobá jeho matke. Zaujíma vás prečo to je tak? Vedci sa pokúsili odpovedať na túto otázku.

Daná štúdia sa uskutočnila na univerzite v Turku vo Fínsku so 70 zosobášenými mužmi a ženami. Vedci porovnali tvár partnera každého človeka s rodičom opačného pohlavia. Výsledky boli pomerne dosť zaujímavé.

Vedci zistili, že manželia žien sa vôbec nepodobajú na ich otcov. Podľa Dr. Ursuly Marcinkowskej, evolučnej psychologičky na univerzite v Turku, majú muži veľkú šancu skončiť vo vzťahu so ženami, ktoré sa „v značnej miere“ podobajú na ich matky.

Samozrejme, spočiatku to môže byť trochu znepokojujúce. Podľa vedcov však nie je nič neprirodzené na tom, že mužov priťahujú ženy, ktoré sú podobné ich matkám.

Evolúcia a prirodzený výber pripravovali ľudí vopred na hľadanie partnerov patriacich do tej istej skupiny druhov. Muž sa najskôr zoznamuje a zbližuje so svojou vlastnou matkou, a preto sa stáva pre neho akousi šablónou, ku ktorej bude skôr či neskôr viac inklinovať.

U otcov to však nefunguje. Bez ohľadu na to, ako sa o ne starajú a koľko času trávia so svojimi rodinami, otec jednoducho nezanecháva rovnaký dojem pri preferenciách svojich dcér.

Za zmienku tiež stojí, že vzťah medzi matkou a synom sa nevzťahuje iba na vzhľadové faktory. Hoci myšlienka Sigmunda Freuda o Oidipovom komplexe bola psychológmi do značnej miery vyvrátená, vzťah medzi mužom a jeho matkou stále hrá dôležitú úlohu v tom, ako spolupracuje so ženami v dospelosti, tvrdí Michael Kimmel, americký sociológ špecializujúci sa na rodové štúdie.

Aký je najlepší základ pre zdravý vzťah?

Kimmel verí, že ide o blízky a láskavý vzťah medzi synom a matkou.

Môže to však fungovať aj opačným smerom. To znamená, že ak má muž napätý vzťah so svojou matkou, ktorá sa k nemu správala bezohľadne a pohŕdavo, potom môže nevedome hľadať presne tú istú ženu, ktorá je jej podobná čo sa správania týka. Prečo? Áno, pretože sa pokúša „napraviť“ zničený vzťah s matkou, ktorý mal v detstve. Spravidla z toho nevyplýva nič, ale podľa analýzy tvrdení používateľov sociálnych sietí nie je tento jav taký zriedkavý.

Všimli ste si aj vy niečo podobné?

 

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo mužov priťahujú ženy, ktoré sú podobné ich matkám?”