Sapiosexualita: Prečo namiesto pier, pŕs a zadku sa začína upriamovať pozornosť na lásku k inteligencii?

Nemusíte byť vždy schopní presne určiť, prečo chodíte s osobou, s ktorou chodíte, no aj napriek tomu dokážete vymenovať, ktoré vlastnosti vášho partnera vás zaujali už na začiatku. Bol to jeho úsmev, zmysel pre humor, štýl, farba vlasov, jasne červený rúž alebo pehy?

Ale ak stretnete sapiosexuálov, najviac ich na vás bude priťahovať nie váš vzhľad, ale váš intelekt. A hoci je to relatívne nový a nie príliš vedecký pojem, sapiosexuála môžete stretnúť aj bez toho, aby ste si to vôbec uvedomili.

Kto sú teda tí sapiosexuáli?

Sapiosexuál je niekto, kto verí, že intelektuálne schopnosti človeka sú tou najatraktívnejšou črtou. Sú cennejšie než akékoľvek fyzické vlastnosti. Sapiosexuáli si vyberajú partnera s najbystrejšou, najzvedavejšou a povahou mysľou a filozofickú diskusiu považujú za najlepšiu predohru k láske.

Sapiosexuáli sa zvyčajne môžu pochváliť vysokým IQ, a preto sú schopní vidieť a oceniť vzdelanosť a výrečnosť ostatných ľudí. Takéto osobnosti majú široký rozhľad, vedia používať metafory a na hlúpe otázky často odpovedajú s nemalou dávkou irónie.

Čo hovoria vedci?

Sexuológovia a ďalší odborníci v oblasti sexuálneho zdravia oficiálne neuznávajú a nepoužívajú vedecký pojem „sapiosexualita“. Vysvetľujú to tým, že nemá zmysel odlišovať príťažlivosť k ľuďom s vysokým intelektom ako samostatnú orientáciu, pretože ani vo všeobecnosti nerozlišujeme napríklad príťažlivosť k vysokému finančnému bohatstvu. Okrem toho, každý z nás hodnotí úroveň inteligencie inak.

Prečo však potom popularita sapiosexuality neprestala rásť? Podľa odborníkov je to kvôli rýchlemu rozvoju technológií a špeciálnemu obdivu, ktorý v nás dnes vedci a vynálezcovia vzbudzujú.

Pri raste tohto trendu samozrejme zohrávajú veľkú úlohu aj samotné médiá. Veď aj v televízii môžeme vidieť hrdinov televíznych seriálov – géniov, ktorí sa síce nemôžu pochváliť obrovskou svalovou hmotou a dokonalými rysmi tváre, ale vďaka svojmu skvelému intelektu stále priťahujú ženy ako magnet.

Tu je 6 znamení toho, že aj vy patríte k týmto ľuďom

  1. Na randenie ste si počkali

Bez ohľadu na to, či ste boli priateľmi niekoľko rokov predtým, ako ste začali randiť, alebo vám váš partner dvoril o niečo dlhšie, ako ste zvyknutí, sapiosexuál musí vyhodnotiť vaše intelektuálne schopnosti skôr, ako sa o vás začne skutočne zaujímať. Ak sa teda záujem vášho partnera o vás pred vzťahom významne zvýšil, potom existuje možnosť, že je sapiosexuál.

Ak zhodnocujete myšlienky partnera skôr, ako od neho získate dávku jeho pozornosti, potom ste to vy, kto je sapiosexuál.

  1. Ceníte si všetky aspekty intelektu

Pravdepodobne ste oboznámení s pojmom „emocionálna inteligencia“. Tento aspekt vie do vášho života pritiahnuť nejedného sapiosexuála.

To znamená, že nie vždy je dôležité to, čo čítate v knihách a či ich vôbec čítate. Mnoho sapiosexuálov môže obdivovať partnera pre jeho emocionálnu zrelosť a dôvtip.

  1. Fyzická príťažlivosť je dobrá, ale kvalitný rozhovor je ešte lepší

Áno, fyzická príťažlivosť je dôležitá. Avšak, ak je to len pekná tvár, veľmi rýchlo vás to začne nudiť.

Intelektuálna zložka je pre vás kľúčovým faktorom a bez ohľadu na to, do akej miery je daný človek atraktívny, ak nedokáže prehĺbiť vaše vedomosti, nemáte chuť s ním strácať čas.

  1. Podstata je pre vás dôležitejšia ako popularita

Trendy v zozname záujmov sapiosexuálov sú na poslednom mieste. Prirodzene, títo ľudia občas musia navštevovať nočné kluby a večierky, ale návšteva týchto podnikov im neprináša veľkú radosť.

Opäť všetko záleží na tom, ako trávite čas a na čom vám najviac záleží. Sapiosexuáli majú sklon starať sa o ľudí, s ktorými sa stretávajú, pretože je to znak ich ľudskosti.

  1. Uprednostňujete radšej mlčanie, než aby ste mali počúvať niekoho, kto rozpráva o ničom

Najlepšia konverzácia je niekedy tá, v ktorej nemôžete povedať nič. Keď ste s niekým vo vzťahu, nepovažujete za potrebné vyplniť každú minútu konverzáciou. Niekedy len chcete byť na chvíľu vo svojom vnútornom svete.

Ak radi ležíte na gauči v objatí a čítate si knihu, potom ste pravdepodobne sapiosexuál.

  1. Ste považovaný za svätuškára

Pre sapiosexuála sex nie je náhodou. S najväčšou pravdepodobnosťou ste sa nevyspali so svojimi prvými partnermi a nemôžete sa pochváliť bohatými posteľovými skúsenosťami. Z tohto dôvodu vás niektorí považujú za svätuškára.

Váš výber intelektuálnych partnerov je navyše nepochopiteľná pre všetkých ostatných ľudí. Myslia si, že máte latku postavenú príliš vysoko a zdá sa im to nereálne.

Vy však nechápete, ako by ste sa mohli vyspať s človekom len kvôli jeho vzhľadu. Sex vôbec nepotrebujete – ak si s partnerom nemáte čo povedať, strácate o neho záujem.

Čo si myslíte o tomto druhu sexuality?

zdroj: https://ideapod.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Sapiosexualita: Prečo namiesto pier, pŕs a zadku sa začína upriamovať pozornosť na lásku k inteligencii?”