Viktor Vincze na tému fast fashion: Nakupujeme najlacnejšie plastové vechte „len tak pre radosť“

Pred dvoma týždňami si známy moderátor TV Markíza, Viktor Vincze, vylial srdce na svojej oficiálnej facebookovej stránke. Celý príspevok bol venovaný fast fashion (rýchla móda) a ako táto móda škodí našej Zemi. Kritizuje v ňom nezdravé nákupné praktiky Slovákov, ktorí nakupujú „najlacnejšie plastové vechte…len tak pre radosť.”

Viktor Vincze TV Markíza

ĎAKUJEM! Vďaka vám som v oboch kategóriách opäť postúpil do TOP7! Potešíte mňa, aj mojich kolegov, ak nám opäť dáte hlas cez http://oto.pluska.sk/ …a možno bude 11.marca dôvod oslavovať aj niečo…

 

K príspevku sú pripojené aj fotky, na ktorých Vincze sedí „na 30tich tonách vyhodeného slovenského oblečenia.” Podotkol aj to, že ak by tam sedel ešte týždeň zasypali by ho ďalšími 30-timi tonami a počas veľkej noci by to bolo až 80 ton. Také množstvo oblečenia by sa podľa jeho slov nachádzalo v jednom sklade, jednej firmy vyzbierané v jednom týždni.

Viktor Vincze TV Markíza

Viktor Vincze TV Markíza added a new photo.

Tento sklad zásobuje 1200 kontajnerov zo sídlisk, ktoré zapĺňajú ľudia pre Ekocharitu Slovensko Slovensku / Zber oblečenia / Ekológia a Charita. Zakladateľom tejto charity je Juraj Kunak. Z celého objemu oblečenia je použiteľných len 20% a zvyšných 80% „má buď žiadnu alebo zápornú hodnotu – sú to zničené, spraté, prepotené, nevyčistiteľné a nedarovateľné handry.”  Vincze tvrdí, že je to preto „lebo boli handrami, už keď sme si ich kúpili.”

Viktor Vincze TV Markíza

Viktor Vincze TV Markíza added a new photo.

Nákupom rýchlej módy podporujeme aj prácu detí

“Nie sú tu takmer žiadne značkové či kvalitné bavlnené kusy, ktoré majú za sebou roky poctivého nosenia až do zodratia,” rozhorčuje sa Vincze. Tie najlacnejšie „vechte“, ktoré si kupujeme len tak pre radosť ušila „bangladéšska pracovníčka, ktorá za deň nášho nákupného šťastíčka dostane po 12 hodinovej šichte zaplatené 1 Euro. Ktorej adolescentné dieťa nechodí do školy, ale šije pri vedľajšom stole. Ktorej dcéra sa nemôže hrať pri miestnej rieke, lebo voda je toxicky otrávená od chémie, ktorou sa farbí textil.”

Viktor Vincze TV Markíza

Viktor Vincze TV Markíza added a new photo.

Haldy oblečenia kupujeme zbytočne

Podľa Vinczovho príspevku, Európsky parlament zverejnil údaje o tom, že ročne sa v EÚ predá 6,5 milióna ton oblečenia. „To je hmotnosť 600 Eiffeloviek a to tretinu vecí sme za posledný rok ani nevytiahli zo skríň,” píše Vincze. Firma Juraja Kunaka tak zachráni nejakú časť oblečenia pred skládkou a zrecykluje ho. Avšak „recyklácia premieňa problém do inej formy a charity dostávajú viac oblečenia, ako dokážu využiť,” podotýka Vincze.

Viktor Vincze TV Markíza

Viktor Vincze TV Markíza added a new photo.

Svoj edukačný príspevok zakončil radou: „Potrebujem si kúpiť nové tričko? Nabudúce sa ešte raz pozriem do skrine na komín ostatných a úprimne si odpoviem znova. Nikto netvrdí, že máme všetci chodiť holí. Aj keď, planéta by si určite vydýchla a obchodnými centrami by sa nerozliehalo pípanie pokladní, ale chichotanie. 

 

Pod jeho príspevkom sa však strhla búrlivá diskusia:

Zdroj: facebook.com/Viktor Vincze TV Markíza

 

Všetky komentáre pod príspevkom si môžete prečítať tu:

Security Check Required

No Description

 

Radi nakupujete? Máte radi drahé veci alebo si za rovnakú cenu kúpite viac? Nakupujete v second-handoch?