Z ďalšej obce na Slovensku sa stane mesto. Od budúceho roku ich bude dokopy až 141!

Vláda 25. septembra odobrila návrh na vyhlásenie obce Nesvady za mesto. Tento návrh bol predložený na žiadosť samotnej obce, ktorú odobril aj Okresný úrad Nitra. Podľa zákona môže Národná rada SR na návrh vlády k 1. januáru vyhlásiť obec za mesto.

 

Aké sú kritériá?

Obec však musí byť hospodárskym, administratívnym a kultúrnym centrom alebo aj centrom kultúrneho ruchu ako napríklad kúpeľne miesto. Ďalej by obec, ktorá chce byť vyhlásená za mesto spĺňať kritériá týkajúce sa zabezpečovania služieb pre obyvateľov okolitých obcí a mala by mať zabezpečené dopravné spojenia s okolitými obcami. Obec by taktiež mala mať v niektorých miestach takzvaný mestský charakter zástavby a minimálne 5000 obyvateľov.

 

Catholic church in Nesvady

Zdroj: en.wikipedia.org

 

Obec Nesvady kritéria spĺňa

Z dokumentu, ktoré bol predložený vláde 31. augusta má obec Nesvady 5105 obyvateľov. Taktiež je známe, že spĺňa podmienku administratívneho a kultúrneho centra, s okolitými obcami má vytvorené dopravné spojenia a zabezpečuje aj niektoré služby obyvateľom okolitých obcí. Navyše má územie obce zväčša mestský charakter, keďže v posledných rokoch prešla rozsiahlou rekonštrukciou a od leta tohto roku je v obci aj termálne kúpalisko.

 

Prvá písomná zmienka o tomto mieste pochádza z roku 1269 no bolo obývané už od obdobia neolitu. Nesvady sa nachádzajú približne 20 kilometrov severne od Komárna . V minulosti táto obec pripadla po Viedenskej arbitráži Maďarsku.

https://www.google.com/maps/@47.926854,18.102225,19z

Slovensko má oficiálne 140 miest, ku ktorým pribudnú aj Nesvady. Posledné obce, ktoré dostali štatút mesta boli Gabčíkovo a Turany.

Foto: Szeder László

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Z ďalšej obce na Slovensku sa stane mesto. Od budúceho roku ich bude dokopy až 141!”