Žbirka si zaspieval s nevidomou speváčkou a nič krajšie sme nepočuli. Pesnička má silné posolstvo

Miro Žbirka oslávil 21. októbra svoje 67. narodeniny a jeden s darčekov bol ozaj výnimočný. Darom dostal certifikát o zmene mena Planétky 1982 UF2, ktorá teraz nesie meno (5895) Žbirka. Táto zmena bola oficiálne schválená Medzinárodnou astronomickou úniou. „Je to pre mňa veľká pocta a zároveň zvláštny pocit. Ďakujem pánovi Štefanovi Kürtimu za jeho iniciatívu. Musím si zvyknúť na to, že Žbirka už teraz nie je iba na Zemi, ale aj vo vesmíre,” vyjadril sa k tomuto unikátnemu daru samotný Žbirka.

 

Image result for miroslav žbirka

Zdroj: cs.m.wikipedia.org

 

Premiéra videoklipu ako darček pre seba

Druhý darček si venoval Žbirka a to premiéru videoklipu k novej piesni Čistý svet, ktorú naspieval s talentovanou nevidomou virtuózkou Ráchel Skleničkovou. Táto skladba pochádza z minuloročného albumu s názvom Double Album. Videoklip vyhotovil Žbirkov syn, David Žbirka, ktorý sa pomaly stáva jeho dvorným režsérom. „Na skladbu Čistý svet máme dobré ohlasy od fanúšikov a verím, že osloví aj ako singel a videoklip. David, s ktorým sa často o muzike rozprávame, vie dobre zhmotniť do obrazu moje predstavy a zároveň  pridať aj svoj autorstvom skladby nezaťažený pohľad. Ráchel je čistá muzikálna duša, ktorá vníma hudbu veľmi intenzívne. Trocha som sa o ňu bál, keď nás David zaviedol do polorozpadnutej budovy bývalej továrne, kde sme klip nakrúcali. Ale v momente, keď jej dal klavír, zvládla všetko,” povedal Meky k novej skladbe a videoklipu.

Miro Žbirka – Čistý svet ft. Rachel Sklenickova

https://mirozbirka.lnk.to/cistysvet Miro Žbirka feat. Ráchel Skleničková – Čistý svet Music & lyrics by Miro Žbirka Produced by Rob Cass from Double album 20…

„Na narodeniny sa nijak extra nepripravujem, tie zákonite vždy prídu. Myslím, že dostanem taký darček, ktorým si doma vylepším hi-fi stereo. Čím ďalej, tým viac ma baví počúvať hudbu kvalitne z LP platní, to bude radostnejší moment, ktorý ide iným smerom. Koncert 40 rokov na scéne, ktoré mapujeme, to je vec, na ktorú sa pripravujem už dnes, aby som tam nelovil v textoch a pod. Stále znova a znova si prezerám scenár, či sú skladby správne zoradené, pracujeme na detailoch. Toto je najdôležitejšie, čo budúce dni prinesú,“ prezradil Miro “Meky” Žbirka (prezývaný aj slovenský Paul McCartney) pre TASR.

 

Koncert 40 rokov na scéne

V tomto roku bude Meky oslavovať 40 rokov sólovej kariéry exkluzívnymi koncertmi. Prvý bude v Londýne 29. októbra, ďalší v Prahe 3. decembra a posledný v Bratislave 5. decembra. Meky tam odohrá svoje najznámejšie hity ale aj novinky so spomínaného Double Albumu. Na koncertoch budete môcť počuť duet s Katkou Knechtovou Skúška snov alebo známy duet Co bolí, to přebolí s Marthou. Premiéru bude mať aj hit Take Me Home, ktorý Žbirka zaspieva so škótskou speváčkou Eddi Reader. Nová skladba Čistý svet je vlastne česko-slovenskou verziou tohto hitu. Nové skladby si s Mirom Žbirkom zahrajú Blair Cunningham (bicie), Robbie McIntosh (gitary), Hamish Stuart (basgitara) a Dean Ross (klávesy), Pears McIntyre (gitary) a producent Double Albumu Rob Cass.

 

Image result for miroslav žbirka

Zdroj: commons.wikimedia.org

 

Máte radi piesne Mira Žbirku? Páči sa Vám jeho nový videoklip a skladba? Ktoré piesne sú Vaše obľúbené?