Zloženie mäsa bude o pár rokov iné. Vyrábať sa bude v laboratóriách a z alternatívnych zdrojov

Zdroj: Pixabay.com

Milovníci mäsa pozor! Odboníci tvrdia, že mäso už viac nebude mäsom a nebude pochádzať zo živočíšnych zdrojov. Do roku 2040 by sa mala produkcia mäsa úplne zmeniť.

Portál Iflscience.com bude v roku 2040 mäso pochádzať z alternatívnych zdrojov a nie z mŕtvych zvierat. Portál zverejnil správu od globálnej firmy AT Kearney, ktorá s touto predpoveďou prišla.

Aj ked tu už alternatívne spôsoby stravovania máme dlhší čas a v posledných rokoch ich popularita výrazne narástla, stále sú medzi nami milovníci dobrého kvalitného mäsa. O pár rokov by sa podľa predpovedí mali aj oni stať vegetariánmi či vegánmi. V roku 2018 predstavovala suma na trhu s alternatívnymi spôsobmi náhrad za mäso až 4,6 miliárd dolárov, čo je približne 4,07 miliárd eur.

Zdroj: pixabay

Konečný záver, s ktorým odborníci prišli je ten, že o 20 rokov bude až  35% mäsa vypestovaného v laboratóriu a 25% vytvoreného na rastlinnom základe. To spolu predstavuje neuveriteľné číslo. Až 60% mäsa nebude klasického živočíšneho pôvodu. Dnes na pultoch predajní nájdeme náhrady mäsa v podobe syru fofu, seitanu či rôznych húb, ktorých chuť pripomína mäso. Budúcnosť tohoto priemyslu by však malo byť úplne niečo iné a tým bude – kultivované mäso. Takéto mäso vzniká vypestovaním na báze buniek. Len jedna bunka zo všetkých musí byť extrahovaná zo živého zvieraťa. Takto vyrobené mäso ešte nie bežne dostupné ako vyššie spomenuté náhrady a to najmä kvôli cene. V roku 2018 sa cena za 100 gramov kultivovaného mäsa pohybovala okolo 80 dolárov (približne 71 €). Podľa odborníkov je kultitované mäso našou budúcnosťou, pretože vyzerá a chutí identicky ako mäso, na ktoré sme zvyknutí.

Najväčšou kladnou stránkou kultitovaného mäsa je jeho udržateľnosť. Okrem iného je zdravotne nezávadné a ponúka množstvo enviromentálnych výhod. Zo zdravotných hľadísk to je najmä nízke riziko pred nakazením sa salmonelou a rôznymi inými baktériami. Výroba kultivovaného mäsa si nevyžaduje produkciu nebezpečných antibiotík.

Jednou z nevýhod je nízka dostupnosť pre ľudí s nižším príjmom. Práve z tohoto dôvodu by sa produkcia kultivovaného mäsa mala rozvýjať, čo bude znamenať znižovanie nákladov, ktoré sa prejavia v nižšej cene. Podľa prieskumov sú tomuto mäsu otvorení najmä ľudia z Číny a z Indie.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Zloženie mäsa bude o pár rokov iné. Vyrábať sa bude v laboratóriách a z alternatívnych zdrojov”