Ako si prirodzeným spôsobom zvýšiť odolnosť voči stresu? Zabudnite na tabletky a lekárov

Nervové napätie, strata sily, odkladanie vecí na neskôr, melanchólia a depresia sú dôsledkami stresu. Výrazne to ovplyvňuje naše životy a schopnosť pracovať. Stres môže niekedy zmeniť naše vnímanie života: začneme ignorovať pozitívne a vidíme iba to najhoršie.

Stres je vrodená obranná reakcia organizmu na zmenu životnej situácie. Je to prirodzený faktor prežitia vo svete, neexistujú spôsoby, ako sa zbaviť stresu. Chronický stres však môže skrátiť priemernú dĺžku života človeka a súčasne zhoršiť jeho kvalitu na nepoznanie.

Našťastie, môžete pomôcť svojmu telu prežiť stresové situácie a zvýšiť odolnosť voči nervovému preťaženiu. Experti odhalili priamy vzťah medzi výskytom neurodepresívnych porúch a množstvom tyrozínu v tele. Preto je potrebné, aby ste touto látkou začali zvyšovať vašu odolnosť proti stresu.

Aminokyselina menom tyrozín

Tyrozín je esenciálna aminokyselina prírodného pôvodu, ktorú telo samo nevyrába. Tyrozín môžeme získať iba z rastlín, krmív pre zvieratá, ale aj vo forme výživových doplnkov. Tyrozín je zodpovedný za mnoho veľmi dôležitých procesov v našom tele:

 • udržiavanie dobrej nálady a pocity pohody
 • zvýšené vnímanie informácií
 • zotavenie zo stresu, úzkosti a nervových šokov
 • zvýšená mozgová aktivita, pozornosť a koncentrácia
 • pomoc pri syntéze bielkovín
 • pre normálnu funkciu štítnej žľazy a nadobličiek
 • zotavenie a fyzická vytrvalosť
 • zlepšenie procesu chudnutia v dôsledku zvýšeného metabolizmu
 • znížená chuť do jedla a chuť na sladkosti
 • čiastočné odstránenie účinkov otravy
 • úľava od symptómov PMS

Moderná medicína ponúka nie úplne tradičný, ale veľmi jednoduchý spôsob, ako si v tele zachovať množstvo týchto funkcií. Aby ste sa vyhli depresii, chronickej únave, schudli a odolali stresu, začnite jesť potraviny s vysokým obsahom tyrozínu. Požadované množstvo tejto aminokyseliny je možné získať z bežne dostupných potravín.

Tyrozín v potrave

Nasledujúci zoznam ukazuje obsah tyrozínu na porciu 100 g:

sójový proteín (izolát) – 3,2 g

spirulinový prášok – 2,6 g

Parmezán  – 2,0 g

Sih (ryba) – 1,74 g

Švajčiarsky syr – 1,7 g

syry eidam, gouda, provolone – 1,5 g

sójové bôby – 1,5 g

modrý syr – 1,3 g

syr Brie – 1,2 g

bravčové a hovädzie mäso – 1,2 g

syr Camembert – 1,1 g

losos, kuracie mäso, tekvicové semienka – 1,1 g

surové arašidy – 1 g

kozí syr – 0,8 g

slnečnicové semienka, šošovica, cícer – 0,7 g

pistácie, slepačie vajcia – 0,5 g

vlašské orechy, ľanové semená – 0,4 g

biele fazule – 0,3 g

Pre správne fungovanie celého organizmu by mala byť vaša strava obohatená o spomínané produkty. Tyrozín sa v malom množstve nachádza aj v zelenine, ovocí, obilninách, bylinách, orechoch, semenách a výrobkoch z múky. Žiadne antidepresíva, žiadna hypnóza alebo joga. Tyrozín v týchto jednoduchých a veľmi dostupných výrobkoch je všetko, čo potrebujete na zníženie stresu a užitie si každého dňa vášho života!

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ako si prirodzeným spôsobom zvýšiť odolnosť voči stresu? Zabudnite na tabletky a lekárov”