Čo je láska? Veci, ktoré deti potrebujú vedieť o láske

Ideály o láske z rozprávok ukazujú deťom skreslený svet a je len na rodičoch aby im vysvetlili čo skutočne znamená láska. Po prvé, je hlavné aby sme deťom vysvetlili, že láska neprichádza len s rytierom v žiarivej zbroji a nie všetko má vždy šťastný koniec. Po druhé, nemali by sme im rozprávať, že to ak ich niekto provokuje znamená, že ich má rád.

 

Woman Wearing Crown Holding Frog Figurine

Zdroj: pexels.com

 

V tomto článku Vám prinášame 10 vecí, ktoré by ste o skutočnej láske mali naučiť svoje deti:

 

#1  Provokácia nie je láska

Keď prídu Vaše deti domov s plačom, že im v škole robí niekto zle nehovorte im, že to je len preto lebo sa danému dieťaťu páčia. To ich iba naučí, že násilie je prejavom lásky a to nie je v žiadnom prípade pravda.

 

What Our Children Need to Know About Love

Zdroj: Full House / ABC

 

#2  Lásku musíte prijímať ale aj dávať

Je veľmi ľahké byť „závislý“ na svojich deťoch a dať im všetku svoju lásku a pozornosť. No mali by vedieť, že lásku nestačí len prijímať. Síce si lásku od iných zaslúžia no mali by sa naučiť robiť kompromisy a odovzdávať svoju lásku druhým späť.

 

Zdroj: brightside.me

 

#3  To, že niekoho ľúbite neznamená, že seba musíte ľúbiť menej

Vaše deti by sa mali naučiť to, že ak niekoho ľúbia neznamená to, že by sa mali obetovať a urobiť úplne všetko pre svojich milovaných. Samozrejme, kompromisy sú pre vzťah dôležité no osoba by sa nemala mať rada menej aby ho ten druhý ľúbil. Deti sa najviac o tomto naučia, keď sledujú svojich rodičov.

 

Brown Haired Woman Kissing Man in Blue White Dress Shirt Holding Baby in White Dress

Zdroj: pexels.com

 

#4  Rešpektovanie sa navzájom je dôležité

Deti by mali vedieť, že úcta ide ruka v ruke s láskou. Mali by tak byť rešpektované a tak isto vedieť rešpektovať aj iných. Mali by ste ich naučiť, že úctu si naozaj zaslúžia v takej istej miere ako aj ostatní. Láska bez úcty je proste toxická.

 

Man Holding Flowers Standing Beside Woman on Railroad

Zdroj: pexels.com

 

#5  Láska k sebe samému je najdôležitejší typ lásky

Tí najmenší by mali vedieť rozdiel medzi sebeckosťou a tým, že sa majú radi. Tak ako by mali vedieť o tom aby ľuďom takzvane „neskákali“ po hlave len kvôli tomu aby sa mali dobre ale zároveň aj to, že musia prijať samé seba také aké sú. Nemali by sa meniť aby boli „ako z formičky“ a kvôli tomu boli niekým milované.

 

Woman Standing Near Body of Water

Zdroj: pexels.com

 

#6  Niekedy láska netrvá večne

Romantické komédie môžu Vašim vyrastajúcim deťom vytvoriť falošné ilúzie o tom, že láska trvá večne. Ale pravdou je, že v niektorých prípadoch láska proste pominie a v tom prípade je najlepšie vzťah ukončiť a preniesť sa cez to. Musia vedieť aj o tom, že čas, ktorý strávili so svojim partnerom/partnerkou, keď boli do seba zaľúbení nebolo vôbec stratou času. Musia to brať ako príučku do budúcnosti.

 

Woman Sitting on Bench Outdoors

Zdroj: pexels.com

 

#7  Dlhotrvajúca láska vyžaduje snahu

Deti by mali vedieť, že tak krehká vec ako láska potrebuje aby obaja zaľúbenci do svojho vzťahu vložili snahu. Ak niekto koho ľúbia je ochotný do ich vzťahu vložiť rovnakú mieru snahy ako oni, dlhotrvajúca láska nie je nedosiahnuteľná.

 

Man and Woman Standing Beside Pedestrian Lane

Zdroj: pexels.com

 

#8  Niekedy človek, ktorého ľúbite Vám lásku neopätuje

Ako rodič chcete samozrejme pre svoje dieťa to najlepšie a dať mu všetko čo chce a potrebuje. No niekedy sa veci majú tak, že Vaše deti nedostanú vždy to čo chcú, pretože to nie je vo Vašich rukách. Neopätovaná láska prináša zlomené srdcia no musíte Vaše deti naučiť to aby sa s tým zmierili. Všetká tá skúsenosť sa stane o čosi jednoduchšou ak svoje deti pripravíte na takéto situácie a uistíte ich, že budete stále stať pri nich aj v ťažkých chvíľach.

 

Image result for unrequited love free stock photos

Zdroj: rightthisminute.com

 

#9  Láska by z Vás mala spraviť lepšieho človeka

Existuje mnoho typov lásky a Vaše deti by mali vedieť, že si zaslúžia lásku, ktorá z nich spraví lepšieho človeka. Povedzte im, že láska by ich mala povzbudiť v tom aby mali svetlú budúcnosť a boli lepšími ľuďmi.

 

Man in Red Crew-neck Sweatshirt Photography

Zdroj: pexels.com

 

#10  Láska nie je vždy plná dúh a motýlikov

V rozpore s tým čo deti učia rozprávky, láska nie je vždy len o dobrých veciach. Deti by mali byť pripravené aj na tie menej pekné časti vzťahov ako napríklad ak ich dôvera k partnerovi bude naštrbená a spôsobí to nezhody. Väčšina skutočných vzťahov nie je taká ako v rozprávkach.

 

Boy and Girl Sitting on Bench Toy

Zdroj: pexels.com

 

Súhlasíte s týmito bodmi? Čo by ešte podľa Vás deti mali vedieť o skutočnej láske?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Čo je láska? Veci, ktoré deti potrebujú vedieť o láske”