Klaus – najlepšia rozprávka za posledných 10 rokov. Prečo?

Pred pozretím som pochybovala, či potrebujeme sviatočný film o pôvode Santa Clausa. Na konci 98-minútovej rozprávky som plakala ako malá.

Je nepravdepodobné, že každý bude mať rovnakú reakciu na prvú celovečernú rozprávku od spoločnosti Netflix, ale môžeme s istotou povedať: „Klaus“ je niečo úplne výnimočné.

Zápletka je nasledovná: sebecký poštár Jesper (Jason Schwartzman) dostane ultimátum – otvorí poštu na Arktíde alebo príde o rodinné dedičstvo. Jesper prežíva ťažké obdobie, ale na poslednú chvíľu sa spriatelil s nekomunikatívnym výrobcom hračiek Klausom (J.K. Simmons). Ich nečakané priateľstvo zmení dedinu zmietanú roky v sporoch, nehovoriac o egoistickom Jesperovi.

Prečo by ste to mali vidieť?

Klaus je osobným projektom jedného z tvorcov Ja, zloduch, Sergia Pablosa. S týmto menom možno nie ste oboznámení, ale určite ste videli jeho prácu – napríklad rozprávku Zvonár u Matky Božej a Tarzan.

Bývalý zamestnanec Disney sa snažil natočiť Klausa už posledných 10 rokov. Napokon v roku 2017 spoločnosť Netflix kúpila práva na jeho film.

Vďaka najnovšej technológii prináša Klaus do 21. storočia klasickú dvojrozmernú animáciu. A ak sa na to budete pozerať s pôvodným dabingom, oceníte prácu prvotriednych hercov ako Jason Schwartzman, J.K. Simmons, Rashida Jones a Joan Cusack.

Ak dokážete oceniť klasickú rozprávku, určite by ste mali vidieť aj Klausa. Na rozprávke pracovalo 250 animátorov a výsledok je pôsobivý.

Film však nemá počítačovú grafiku. Aj tie najneuveriteľnejšie scény (napríklad padajúce cencúle) sú nakreslené rukou. Skvelé!

Vo všeobecnosti „Klaus“ pripomína klasickú disneyovku. Niet divu, že Pablos a hlavný animátor James Baxter pracovali mnoho rokov v štúdiách Walta Disneyho.

Pablos veľmi dôvtipne rozoberá  mytológiu o pôvode Santa Clausa, ktorého nikdy nenazval menom. Všetky zvyčajné rituály (nechanie keksíkov, listy od detí, červený kostým) sú opísané v obsahu príbehu.

Čo nefungovalo?

Štúdio je na vine. Podľa traileru od spoločnosti Netflix nie je vôbec jasné, že rozprávka nie je len o rozprávaní o legende Santa Clausa. Dej je oveľa bohatší, o traileri sa to opovedať nedá.

Pablos hovorí, že pôvodne ho inšpiroval film Batman začína (kvôli nemu dokonca nazval rozrpávku „Santa začína“).

Zrátané a podčiarknuté: toto musí sledovať celá rodina.

Zábavný, dojímavý a neuveriteľne krásny „Klaus“ má vysokú šancu stať sa vianočnou klasikou. Toto je príbeh o tom, ako nájsť svoje miesto na svete, a pripomína, že každý má svoje vlastné charakteristiky, ktoré stojí za to oceniť.

Klausa si na Netflixe môžete pozrieť už od 15. novembra. Toto je trailer:

Klaus | Official Trailer | Netflix

This holiday season, discover the unlikely friendship that launched a legend. Watch Klaus on #Netflix November 15th, 2019. #KlausNetflix When Jesper (Jason Schwartzman) distinguishes himself as the postal academy’s worst student, he is stationed on a frozen island above the Arctic Circle, where the feuding locals hardly exchange words let alone letters.

Pozriete si túto rozprávku?