Majiteľ sa rozhodol urobiť z podzemného parkoviska nocľah pre bezdomovcov

Problém týkajúci sa ľudí bez domova ovplyvňuje celý svet. Mnohí prichádzajú o strechu pod hlavou kvôli chorobe alebo nezamestnanosti. Zlé zdravie im nedovoľuje pracovať, nedostatok peňazí im neumožňuje platiť si za liečbu a tým sa začína začarovaný kolotoč…

Ľudia bez domova nemajú kam ísť. Spia na uliciach, schovávajú sa pod novinami a kartónmi, hrabú sa v košoch, aby našli jedlo a teplé oblečenie.

Táto organizácia sa im rozhodla prísť na pomoc.

Austrálska charitatívna organizácia Beddown prišla s vynikajúcim nápadom: umiestnenie ľudí bez domova na noc do prázdnych garáží! Organizácia sa obrátila na jedného z najväčších prevádzkovateľov krytých parkovísk – Secure Parking. Výsledkom bolo spustenie dvojtýždňového pilotného projektu v Brisbane.

Takto vyzeralo parkovisko pred tým, ako zamestnanci organizácie Beddown a dobrovoľníci začali vytvárať bezpečné prostredie na spanie.

Image credits: Beddown

Zakladateľ Beddown, Norman McGillivray, prišiel na tento nápad po tom, ako kráčal počas noci po prázdnom parkovisku. „Prečo nevyužiť toto miesto ako nocľaháreň?“ Stačilo trochu úsilia a jeho nápad bol pretavený v skutočnosť.

Image credits: Beddown

Úlohou charitatívnej organizácie je nájsť priestory, ktoré sa využívajú iba počas dňa, a zmeniť ich na nočné prístrešia pre bezdomovcov. Týmto spôsobom im poskytnú vzácnu príležitosť na dobrý spánok.

Image credits: Beddown

Mnoho ľudí bez domova nemôže normálne spať kvôli svojim životným podmienkam. Nedostatok spánku zase vedie k depresii, cukrovke, hypertenzii, strate pamäti, kognitívnemu poškodeniu, alkoholizmu, drogovej závislosti … Nehovoriac o tom, že ľudia bez domova neustále žijú v strachu, že na nich niekto zaútočí alebo ich okradne o veci.

Beddown poskytuje svojim hosťom ďalšie služby: lekárov, opatrovateľov, zubárov, kaderníkov. Ľudia bez domova dostávajú nové oblečenie, možnosť sa umyť a pomoc pri vybavovaní sociálnych služieb.

Image credits: Beddown

„Snažíme sa im dať skutočne pohodlné postele, pretože naším hlavným cieľom je zabezpečiť bezdomovcom plnohodnotný spánok. Nedostatok spánku je pre našich bezdomovcov obrovským problémom, preto niet divu, že tento nocľah pre nich znamená veľa,“ píšu tvorcovia Beddown na Instagrame.

Image credits: Beddown

Image credits: Beddown

Image credits: Beddown

Image credits: BeddownImage credits: Beddown

Tu sú štatistiky pilotného projektu Beddown:

  • Nocľah pre toto obdobie využilo 41 hostí.
  • 77% mužov, 23% žien.
  • Hostia v priemere ohodnotili kvalitu spánku na 4,5 z 5 a postele na 4,5 z 5.
  • 100% hostí uviedlo, že sa počas spánku cítili bezpečne.
  • V dôsledku preplnenosti boli počas jednej noci nútení 9 ľudí odmietnuť.
  • Najmladší návštevník Beddown mal len 15 rokov.

Image credits: Beddown

Image credits: Beddown

Organizácii teraz ďakuje mnohým dobrovoľníkom za pomoc a dúfa, že jedného dňa budú môcť nájsť bývanie, vzdelanie a prácu pre všetkých bezdomovcov. „Naším snom je, aby sme sa stali zbytočnými,“ píše predstavitelia organizácie.

Toto si o tom myslia samotní bezdomovci:

„Po týždni strávenom tu, keď som bol konečne schopný spať a nastaviť si svoju dennú rutinu, som si spomenul, o čom je život a prihlásil som sa na liečenie, ktoré má trvať šesť mesiacov.“

„Schopnosť spať celú noc bez drog mi vyčistila moje myšlienky. Nepil som už 8 dní.“

„Prvýkrát po mnohých rokoch som mala sen.“

„Nemusíme tu byť celý čas v strese.“

Image credits: Beddown

Páči sa vám tento nápad?

zdroj: https://www.boredpanda.com/homeless-shelters-car-parks-charity-australia-beddown/?utm_source=lifterm&utm_medium=referral&utm_campaign=organic

 

https://lifter.com.ua/kazhduyu-noch-eta-stoyanka-prevrashchaetsya-v-nochlezhku-dlya-bezdomnyh.-tak-reshil-hozyain-13918?fbclid=IwAR2B7dd0uQneniIhN9biPja2X3P11O8jpg44kOh8NZrGMpYPzp6u5y0cd04

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Majiteľ sa rozhodol urobiť z podzemného parkoviska nocľah pre bezdomovcov”