Mama s diagnostikovanou rakovinou prsníka 6 hodín pred narodením prvého dieťatka: „Toto dieťa mi zachránilo život“

„Každý to vedel ešte pred tým, ako sme si to priznali, čo znie ako nejedná zápletka večerného filmu. Väčšina predpokladala, že to bola stredoškolská láska, ale nie, boli sme len kamaráti.

Počas dvadsiatych rokov som žila v Severnej Karolíne, Texase, Tennessee, Wisconsine, Arizone a Massachusetts, zatiaľ čo on si budoval kariéru ako biológ voľne žijúcich živočíchov vo vzdialenej Nevade, Minnesote, Montane a Nebraske.

Potom sme sa nevedomky presťahovali späť do nášho domovského štátu Oklahomy s odstupom dvoch týždňov.

Prekročili sme hranicu priateľstva, zamilovali sme sa, naplánovali si útek a na tehotenskom teste sme videli dve ružové čiarky.

Bolo to všetko, čo sme mohli chcieť.

Pondelok 22. júla 2019

9:00

Váľala som sa po preplnenom kufri do nemocnice. Preklínala som každé prekliatie slovo, na ktoré som si dokázala spomenúť, pretože hlboko v duši som vedela, že to bola moja jediná šanca byť nahnevaná. Šialenstvo by ma neposúvalo tým správnym smerom.

Štvrtok, 18. júla

15:30

V 38. týždni som bola na stretnutí s mojím gynekológom a hoci mi už bolo povedané, že hrudka v mojom prsníku bola vláknitá, bude sa sledovať, a je to len niečo bežné v prsníku budúcej mamy, ktorá sa pripravuje na dojčenie. Vedela som to. Cítil som to vo svojich kostiach.

Keď sestrička odchádzala z miestnosti, vyzliekla som si svoju čiernu blúzku – jediný top, ktorý mi ešte stále sedel na mojom veľkom tehotenskom tele – a požiadala som ju, aby si chytila hrčku, o ktorej som vedela, že mi prinesie zlé správy.

Jej výraz hovoril za všetko.

 

Piatok 19. júla

10:00

Stretla som sa najláskavejším mužom, Dr. Frameom. Spolu so svojou najlepšou kamarátkou ako morálnou oporou som začala zdieľať rodinnú históriu. Môj otec zomrel na rakovinu hrubého čreva, keď som mala 6 rokov. Áno, bola som už na niekoľkých kolonoskopiách. Môj dedo nedávno zomrel na rakovinu a tesne predtým sme sa dozvedeli, že je nositeľom mutácie génu BRCA1. Keď som sa zúčastnila jeho pohrebu, bola som vo vysokom štádiu tehotenstva. „Žiadna rakovina prsníka v rodine. Nula. Nič,“ hovorila som si.

Urobili mi ultrazvuk a biopsiu. Pľula som do skúmavky na genetické testy. Keď si na to spomeniem, bola som optimista a úprimne povedané, jeho kamenná tvár bola tou najláskavejšou vecou pred začiatkom víkendu.

 

Sobota 20. júla

Strávila som víkend upratovaním domu zhora nadol. Pri pohľade na detskú izbu, ktorá potrebovala zorganizovanie, som ešte stále mala dieťa v mojom bruchu, ktoré nevykazovalo žiadne známky príchodu na svet a vďaka bohu, pretože mi to dalo pár týždňov, aby som si to všetko spojila a utriedila.

Pondelok 22. júla 2019

8:00

Môj manžel zostal v pondelok doma. Viete, len pre každý prípad.

Zdieľala som vo facebookovej skupine priateľov a tvorivých kolegov myšlienku, že mojím najväčším želaním bolo napísať knihu.

8:04

Dr. Frame zavolal a povedal: „Dieťa.“ A ja som to vedela. Nie som si istá, čo povedal potom, pretože som počula slovo rakovina a moje oči sa naplnili slzami.

Doplazila som sa do posteli a kým som lapala po dychu spolu so vzlykaním, môj manžel Damon ma držal pri sebe a povedal: „Len plač. Plač.“

9:30

Smerujeme do Tulsy, kde sa mám stretnúť so svojím gynekológom, aby sme naplánovali všetky potrebné procedúry, čo znamenalo, že som mala hodinu na to, aby som to povedala tým najbližším ešte predtým, ako to zistí celý svet. Ak máte veľkú rodinu, chápete.

Zazvonil mi telefón a môj milý doktor sa ma opýtal, či som pripravená mať dieťa.

Nebola som. Ale aj tak som povedala „áno“. Podstúpila som akútny cisársky rez.

14:04

Elsie James Taylorová prišla na svet asi 6 hodín po tom, čo som sa dozvedela, že mám rakovinu prsníka. Nikdy som nebola taká šťastná. Takéto niečo sme jednoducho potrebovali. A bola, je, perfektná.

Keď som ležal na operačnom stole, Elliot, moja anestéziologička,  mi odhrnula vlasy z tváre, keď som plakala. Ako novopečenú mamičku vás  nepripravia na to, že váš manžel a nové dieťa budú vyvedení z miestnosti, kým vás dajú opäť dokopy.

Takže na operačnom stole mi Elliot utrel slzy, keď som zrazu nahlas povedala: „Mám rakovinu prsníka.“

Odpovedal: „Ja viem. Sme s vami.“

Utorok 23. júla

Môj lekár navštívil našu nemocničnú izbu robil si poznámky a hovoril o tom, čo sa dozvedel z biopsie, a čo by sa malo zistiť po týždňovom testovania, keď už je Elsie bezpečne vonku.

Mamografia. Skenovanie PET. Ultrazvuk. MUGA vyšetrenie srdca. Magnetická rezonancia.

Neskôr sme sa dozvedeli, že jedného nádoru to boli 3. Trojitý negatívny karcinóm prsníka.

BRCA1 pozitívne.

Tretie štádium.

Žiadne šírenie do lymfatických uzlín.

20 týždňov chemoterapie.

Dvojitá mastektómia.

6 týždňov ožarovania.

Rekonštrukcia.

O svojej diagnóze som sa dozvedela presne vtedy, keď som mala, v deň, keď som porodila svoju dcéru. Nebol som nútená robiť kvôli nej ťažké rozhodnutia a som presvedčená, že tento nádor tam bol skôr, ako tam bola Elsie, no najskôr som ju musela priviesť na tento svet.

Pravdou je, že toto dieťa mi zachránilo život. Dalo mi odvahu povedať: „precíť to.“

Piatok, 15. novembra 2019

10:00

Dnes dostávam 8. chemoterapiu – čaká ma ešte ďalších 8. Strávim deň so svojou obľúbenou sestričkou Andreou. Moje dieťa strávi deň so svojou najlepšou kamarátkou Stephanie. A môj milý manžel si bude farbiť svoju omaľovánku s divoko žijúcimi zvieratami, zatiaľ čo si ja zdriemnem.

Viem len to, že to nie je fér. Rakovina nie je nikdy fér. Nediskriminuje na základe veku, platu, pôvodu, rasy, povolania alebo iných faktorov. Robí si svoju prácu najlepšie ako len vie.

Ako nevedomá nosička génovej mutácie BRCA1 som mala značnú šancu na vznik rakoviny prsníka.

Bola to len otázka času alebo náhody.

A teraz je to na nej, či opustí moje telo. Pretože mám život, ktorý chcem žiť a to najzlatšie dieťa, ktoré chcem milovať. A kolísať. A naučiť toľko vecí.

Takže ak niečo počujete, je to toto:

Nečakáme.

Dostávame odpovede.

Zakaždým.“

zdroj: https://www.lovewhatmatters.com/

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Mama s diagnostikovanou rakovinou prsníka 6 hodín pred narodením prvého dieťatka: „Toto dieťa mi zachránilo život“”