Na Slovensku je definitívny koniec zabíjaniu zvierat na kožušiny

Prelomovým dňom v oblasti výroby kožišín z mŕtvych zvierat je na Slovensku 1. január 2021. Práve v tento deň má do platnosti vstúpiť zákon, ktorý zakazuje zabíjanie zvierat pre výrobu kožušín na území Slovenskej republiky. Poslanci NR SR prijali novelu zákona o veterinárnej starostlivosti. 

Poslankyňa koaličnej SNS Eva Antošová predložila novelu zákona, ktorý zakazuje chov zajaca poľného, líšky hrdzavej, nutrie, činčily, norky a fretky s účelom ich zabíjania kvôli výrobe kožišín. Tento zákaz sa týka len veľkovýrobcov. Ak si chcete vyrobiť kožušiny doma a spotrebúvať ich sami, alebo ich chcete vyrábať len pre rodinných príslušníkov, tento zákon sa vás netýka.

Poslankyňa Eva Antošová o zmene v zákone prezradila: „Toto prechodné obdobie je žiaducim kompromisom medzi právom na reguláciu podnikania vo verejnom záujme a právom na ochranu legitímneho očakávania podnikateľov, ktorí v dobrej viere do svojho podnikania investovali.“

Tento zákon sa nebude týkať množsta výrobní, pretože na Slovensku tento priemysel nie je rozšírený tak, ako v iných krajinách. Slovensko sa podľa Antošovej len prispôsobuje zmenám legislatívy v iných členských krajinách Európskej únie.