Na Slovensku je definitívny koniec zabíjaniu zvierat na kožušiny

Prelomovým dňom v oblasti výroby kožišín z mŕtvych zvierat je na Slovensku 1. január 2021. Práve v tento deň má do platnosti vstúpiť zákon, ktorý zakazuje zabíjanie zvierat pre výrobu kožušín na území Slovenskej republiky. Poslanci NR SR prijali novelu zákona o veterinárnej starostlivosti. 

Poslankyňa koaličnej SNS Eva Antošová predložila novelu zákona, ktorý zakazuje chov zajaca poľného, líšky hrdzavej, nutrie, činčily, norky a fretky s účelom ich zabíjania kvôli výrobe kožišín. Tento zákaz sa týka len veľkovýrobcov. Ak si chcete vyrobiť kožušiny doma a spotrebúvať ich sami, alebo ich chcete vyrábať len pre rodinných príslušníkov, tento zákon sa vás netýka.

Poslankyňa Eva Antošová o zmene v zákone prezradila: „Toto prechodné obdobie je žiaducim kompromisom medzi právom na reguláciu podnikania vo verejnom záujme a právom na ochranu legitímneho očakávania podnikateľov, ktorí v dobrej viere do svojho podnikania investovali.“

Tento zákon sa nebude týkať množsta výrobní, pretože na Slovensku tento priemysel nie je rozšírený tak, ako v iných krajinách. Slovensko sa podľa Antošovej len prispôsobuje zmenám legislatívy v iných členských krajinách Európskej únie.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Na Slovensku je definitívny koniec zabíjaniu zvierat na kožušiny”