Nezabúdajte, že s deťmi musíte chodiť von aj v zime. Pozor však musíte dávať na to, ako ich oblečiete!

Čerstvý vzduch prospeje každému dieťatku. Aj ked‘ sa mnoho mamičiek bojí v tomto počasí výjsť na prechádzku, obavy sú zbytočné. Pohyb a čerstvý vzduch ešte nikomu neublížil. Jediné, na čo je potrebné dávať pozor je spôsob, ako dieťatko oblečiete.

Prechádzka za každého počasia

Pediatri tvrdia, že prechádzka na čerstvom vzduchu by sa mala praktizovať bez ohľadu na to, či vonku prší, či je jemný mráz, alebo svieti slnko. Chladnejšie počasie zlepšuje imunitu a naozaj sa nemusíte obávať, že vaše dieťa bude choré. Ak by ste ho nechali dlhší čas doma pretože prší, potom je pravdepodobnosť vzniku ochorenia oveľa väčšia. Telo dieťatka sa musí naučiť zvládať aj chladnejšie teploty.

 

Nie každé dieťa znesie rovnaké teploty

Dbať by ste mali aj na vek dieťatka. Nemôžete brať novorodenca do takého počasia, do akého chodíte bežne s dvojročným dieťaťom. Pediatrička radí – novorodenci do troch mesiacov by sa mali zdržiavať dnu len v prípade, ak teplota v tieni klesne pod -5 stupňov. Ak je slnečno, pokojne s nimi von v tejto teplote môžete ísť. Ak má vaše dieťa menej ako rok, neodporúča sa s ním prechádzať vo väčších ako v desať stupňových mrazoch. Ak je dieťa staršie, je to všetko o rozhodnutí rodičov.

 

Dieťatko by ste na prechádzky mali obliecť tak, aby malo na seme niekoľko vrstiev. Jedna veľmi hrubá vrstva môže spôsobiť problémy. Detské nožičky a hlavičku je potrebné chrániť najviac. Je dobré, ak má dieťa kvalitné nepremokavé zateplené topánky. Dieťatko by na sebe malo mať vždy o jednu vrstvu viac ako jeho rodičia.

Pediatri odporúčajú nezakrývať nos a ústa šálom. Cez šál deti vdychujú teplejší vzduch, ktorý im môže uškodiť omnoho viac. Vzduch z vonkajšej strany šálu zamŕza.