Prečo sa stáva vzdelanie v súčasnosti preceňované? Veľa milionárov nemá dokončenú ani vysokú školu

Podľa štatistík len 60% študentov dokončí školu a zúčastní sa bakalárskych promócii. No to ale neznamená, že zvyšných 40% sa má zle. V dnešnom uponáhľanom svete, vyššie vzdelanie nezaručuje úspech. V poslednom čase z každej strany počúvame o samo vyučených podnikateľoch, ktorí nestrácali čas a dobyli svet počas toho ako ostatní študovali na vysokej škole.

 

V tomto článku Vám predstavíme dôvody prečo potreba vysokoškolského vzdelania upadá:

 

#1  Vysoké poplatky

Poplatky spojené so štúdiom sú často vysoké na toľko, že absolventi si musia nájsť dobre platenú prácu aby mohli splatiť svoje študentské pôžičky. No v tomto prípade sa tu naskytá ešte iný problém a to ten, že zamestnávatelia zamestnávajú ľudí, ktorí majú nejaké pracovné skúsenosti. Takže mnoho ľudí sa rozhodne začať pracovať hneď po strednej škole – a za tých 4 až 5 rokov sa stanú zručnými profesionálmi s decentnou výplatou a pracovnými skúsenosťami.

Student loan fintech College Ave just closed a $300-million securitization. – The alt lender, which launched in 2014, aims to help students pay for their school fees by offering loans for undergraduates, graduates, and parents of students. – There will likely be high demand for services like College Ave that make it easier for consumers to pay for their education. – Learn more in our Fintech briefing [link in bio] – 📸 | Reuters

1,513 Likes, 87 Comments – Business Insider Intelligence (@businessinsiderintelligence) on Instagram: „Student loan fintech College Ave just closed a $300-million securitization. – The alt lender, which…“

#2  Množstvo „inovátorov“ nemá vysokoškolský diplom

Oprah Winfrey začala so svojou televíznou šou, keď mala 19 rokov a Mark Zuckerberg nedokončil Harvard len pre to aby mohol pracovať na svojom projekte „Facebook“. Štúdium z Vás spraví dobrého nasledovateľa, ktorý vníma informácie ako mu boli predložené, bez zbytočných otázok a typizuje svoje vedomosti podľa typických testov a skúšok. Na druhej strane ostatní sa pustia do práce s flexibilnou mysľou, sviežimi nápadmi a stanú sa úspešnými.

 

Zdroj: commons.wikimedia.org

 

#3  Každý deň vznikajú nové profesie

Pred 20-timi rokmi neexistovali profesie ako techniky robotiky, výživový poradca alebo SEO špecialista. Niektoré oblasti sa rozširujú takou rýchlosťou, že nemáte šancu sa o nich učiť v škole. Jedným príkladom je online podnikanie. Vyššie vzdelanie je komplexnou inštitúciou, ktorá sa nepoddáva rapídnym zmenám vo svete. A je to dosť desivé len pomyslieť na to ako sa trh práce zmení o 20 rokov – vytvoria sa profesie, ktoré ešte nemajú ani názov.

 

File:Diwakar Vaish with his development - Manav at A-SET Robotics Lab.jpg

Zdroj: commons.wikipedia.org

 

#4  Sila je v online štúdiu

Univerzity ponúkajú v celku všeobecné vzdelanie aj napriek tomu, že sú predmety úzko späté s odborom. Dnes už existujú rôzne online platformy, ktoré Vás naučia niektoré zručnosti bez potreby stráviť 4 až 5 rokov na vysokej škole. Napríklad mnoho úspešných programátorov sú samoukovia – Bill Gates a Julian Assange. Tí sa naučili programovací jazyk z kníh a online hodín a ihneď využili svoje vedomosti v praxi. Niekedy je to nakoniec efektívnejšie ako hľadanie vhodného odboru a strávenie štyroch až piatich rokov študovaním.

Zdroj: commons.wikipedia.org

Chodili ste na vysokú školu? Poznáte aj iných úspešných ľudí, ktorí nemajú vysokoškolský diplom?