Táto firma vo svojej centrále otvára útulok pre bezdomovcov. Ich nápad si zamilovali všetci

Pred dvoma rokmi dostala Marty Hartmanová, výkonná riaditeľka útulku „Mary´s Place“, balík od Amazonu. Spoločnosť jej poslala zlatý kľúč symbolizujúci prístup k ôsmim poschodiam jednej z budov pobočky v Seattli.

V tom čase sa útulok nachádzal na území hotela v areáli Amazonu, spoločnosť však plánovala hotel prestavať tak, aby vyhovoval jej potrebám. V roku 2017 Amazon vyzval ženu, aby sa natrvalo presťahovali do jedného z mrakodrapov spoločnosti. V súčasnosti vrcholí rekonštrukcia priestorov.

Nový útulok sa otvorí v roku 2020 a každú noc prijme 275 ľudí. Je to len nepatrný zlomok všetkých ľudí bez domova v King County, kde sa Seattle nachádza (asi 12 500 ľudí), ale bude to stále najväčší útulok v celom štáte Washington.

Pozrime sa, ako postupujú opravy.

Amazon má s mestom Seattle komplikované vzťahy, keďže spoločnosť otvorila svoje stredisko v roku 2010 a rozšírila sa na plochu asi milióna metrov štvorcových.

Mitch Pittman / Amazon

Po vybudovaní centrály ceny nehnuteľností v Seattli prudko stúpali. Od roku 2007 do roku 2017 sa priemerné náklady na nájomné v meste zvýšili o 42% (zatiaľ čo v krajine, ako celku len o 18%).

S rastom cien nehnuteľností sa najchudobnejší obyvatelia mesta Seattle ocitli bez strechy nad hlavou. Od roku 2014 sa počet bezdomovcov v meste zvýšil ročne až o 9%. Niektorí za to vinia príchod Amazonu.

Nový prístrešok sa nachádza oproti Amazon Spheres, obrovských sklenených kupol, v ktorých sú umiestnené kancelárie a skleníky spoločnosti.

Mitch Pittman / Amazon

Bezdomovci budú novú budovu zdieľať so zamestnancami Amazonu. Spoločnosť prevzala platby za služby, údržbu a zabezpečenie budovy na nasledujúcich 10 rokov. Ona platí nájomné.

„Možno jedného dňa, ak sa problém s bezdomovcami v Seattli vyrieši, budeme schopní tento priestor vrátiť sami sebe,“ hovorí John Scattler, špecialista na nehnuteľnosti Amazonu. „Osobne si myslím, že ich nechajú využívať dovtedy, dokým to budú potrebovať.“

Bude to dočasné útulňa, preto ju bude môcť navštíviť až 400 rodín ročne.

Spoločnosť tiež prezradila, že za nepriaznivého počasia poskytnú ďalších 75 prísteliek.

„Každý, kto sem príde, sa bude cítiť milovaný, chcený a v bezpečí,“ hovorí Hartmanová. „Tu sa budú deti môcť správať detinsky a rodičia budú môcť pracovať na dôležitých veciach.“

Nový prístrešok pripomína motel. Každá rodina dostane osobitné číslo.

„Oddelené ​​izby sú skvelým darčekom pre rodiny, ktoré si dokážu zachovať svoju ľudskú dôstojnosť,“ hovorí Hartmanová.

Rodiny si budú môcť vziať so sebou aj štvornohých kamarátov.

Útulok im poskytuje aj „miestnosti na hygienu“, kde sa môžu vykúpať.

Toto je prvý útulok, kde sa nachádzajú skutočné vane, nielen sprchy.

Dve poschodia prístrešia budú vyhradené pre rodinám s deťmi, ktoré majú život ohrozujúce ochorenie.

Celkovo bolo týmto rodinám pridelených 30 izieb. Počas dňa bude v útulku fungovať aj klinika a právne poradenstvo, ktoré im platí Amazon.

Zamestnanci Amazonu môžu na siedmom poschodí vykonávať dobrovoľnícku prácu: učia ľudí programovať, čítajú deťom nahlas a pomáhajú dospelým písať životopisy.

Generálny riaditeľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos sa o útulku Mary’s Place dozvedel od jedného zo svojich podriadených, ktorý tam dobrovoľne pracoval a v roku 2016 daroval útulku 1 milión dolárov.

V minulom roku Bezos založil fond Day One, v ktorom boli 2 miliardy dolárov vydelené na pomoc rodinám bez domova a rozvoju vzdelávacích programov v znevýhodnených oblastiach.

Priemyselná kuchyňa bude ročne produkovať 600 000 porcií jedla.

Toto jedlo nie je len pre obyvateľov týchto útulkov – bude sa pripravovať ďalších 10 útulkov Mary’s Place.

Táto nezisková organizácia je známa prestavbou opustených budov a ich premenou na dočasné bývanie pre bezdomovcov. Útulky prevádzkujú v bývalej budove banky, v bývalej šerifovej kancelárii a v bývalej reštaurácii.

Mary’s Place bude financovať svoju prácu, programy a platiť zamestnancov. Tieto náklady dosahujú približne 2 milióny dolárov ročne.

Okrem darov od Amazonu existuje organizácia aj vďaka štátnym dotáciám, ktoré sú vyplácané z daní.

V minulom roku Amazon zrušil „daň z príjmu“ spoločnosti Seattle, ktorá bola uvalená na zamestnancov spoločností zarábajúcich viac ako 20 miliónov dolárov ročne. Tieto daňové príjmy boli vynaložené na programy pre bývanie a ľudí bez domova.

Ako hodnotíte čin tejto medzinárodnej spoločnosti?

zdroj: https://www.businessinsider.com/

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Táto firma vo svojej centrále otvára útulok pre bezdomovcov. Ich nápad si zamilovali všetci”