streda, 17 júla, 2024

Toto je rozdiel medzi „horným“ a „dolným“ krvným tlakom. Konečne poriadne vysvetlenie

Krvný tlak je dôležitým ukazovateľom nášho zdravia. Podľa neho odborníci posudzujú, ako správne funguje náš kardiovaskulárny systém a či je celý organizmus ako celok v dobrom stave.

Ak tlak človeka začne pravidelne stúpať alebo klesať pod normálne hodnoty, znamená to, že vo vnútri tela sa vyskytujú určité patologické zmeny, ktoré už začali mať negatívny vplyv na srdce a krvné cievy. Najnepríjemnejšia vec je, že ak nezačnete robiť opatrenia už v tejto fáze, skôr alebo neskôr táto situácia spôsobí infarkt alebo mozgovú príhodu.

Čo je to krvný tlak?

Krvný tlak je prirodzený proces vyvíjania tlaku na steny krvných ciev, kapilár, žíl a tepien. Ak je človek úplne zdravý, nevšimne si, ako krv cirkuluje vo vnútri jeho tela. Ale ak niečo nie je v poriadku, začnú pociťovať rôzne príznaky.

Pozrime sa, prečo sa to deje

Krv v ľudskom tele je neustále v pohybe. Aj keď človek odpočíva, naďalej cirkuluje tepnami a žilami. Hneď ako sa dostane do srdcových komôr, nastane kŕč srdcového svalu, krv sa pod tlakom vypustí do ciev a začne ich rýchlo napĺňať, čo vedie k tlaku na ich steny.

Ak je v tejto fáze na cievy vyvíjaný väčší alebo menší tlak, ako je potrebné, osoba začne pociťovať nepríjemné stavy.

Takže, krvný tlak priamo závisí od toho, ako často a s akou silou sa sťahuje srdcový sval. Preto, ak si všimnete odchýlku v jednom alebo druhom smere, nezabudnite skontrolovať, či máte problémy so srdcom. Ak vyšetrenie preukáže, že funguje správne, začnite hľadať iné príčiny nesprávneho fungovania cievneho systému.

Systolický tlak (horný) je maximálny krvný tlak v čase, keď srdcový sval pumpuje krv zo srdca.

Tento ukazovateľ nám pomáha vedieť, ako často sa naše srdce sťahuje. Ak je s ním všetko v poriadku, horné ukazovatele nepresiahnu 110 – 130 jednotiek.

Čím je človek starší, tým vyšší bude jeho tlak: napríklad u 55-ročných mužov a žien sa hodnota 140 považuje za normál.

Diastolický tlak (dolný) je sila krvného tlaku na stenách tepien v čase, keď je srdcový sval po kontrakcii úplne uvoľnený.

Tento ukazovateľ nám okrem toho pomáha zistiť, s akou silou cirkuluje krv cez naše cievy a tepny. U úplne zdravého človeka sa táto hodnota môže pohybovať od 65 do 80.

Veľký rozdiel je spôsobený celkovým stavom tela. Ak sú cievy dostatočne elastické a majú dobrý tonus, potom sa hodnoty diastolického tlaku spravidla udržiavajú okolo 75 – 80.

Norma rozdielu medzi systolickým a diastolickým tlakom

Každý dospelý vie, že krvný tlak 120/80 sa považuje za ideálny. Ak urobíte jednoduché matematické výpočty, potom zistíte, že rozdiel bude približne 40 jednotiek.

Ak sa rozdiel medzi systolickým a diastolickým tlakom zvýši na 65 jednotiek, pravdepodobnosť vzniku kardiovaskulárnych chorôb sa výrazne zvýši. Okrem toho, nesprávne fungovanie srdca a ciev začína veľmi rýchlo opotrebovávať steny žíl a tepien, čo začína zapríčiňovať predčasné starnutie.

Ak už u človeka existujú nejaké zdravotné problémy, môže sa rozdiel medzi dolným a horným tlakom zväčšiť o 45 alebo znížiť o 35 jednotiek. S takýmito indikátormi môže telo stále správne fungovať, ​hoci niektorí ľudia môžu pociťovať nadmernú ospalosť.

Pokiaľ ide o seniorov, ich rozdiel medzi horným a dolným krvným tlakom môže byť 50 jednotiek. Je to spôsobené skutočnosťou, že v tele došlo k prirodzenému zhoršovaniu stavu tkanív a steny ciev a tepien stratili svoju elasticitu.

Záver

Ideálny rozdiel medzi horným a dolným tlakom je 40 mm Hg. Malé odchýlky od normy (30-50 mm Hg) Avšak nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo.

Ak sa táto hodnota zmení o 20 jednotiek alebo menej a zároveň sa budete cítiť relatívne veselo, tlak bol s najväčšou pravdepodobnosťou zmeraný nesprávne. Podobný rozdiel medzi systolickým a diastolickým tlakom nastáva výlučne v kritických situáciách, keď je osoba už spravidla v nemocnici.

A ak je naopak hodnota medzi horným a dolným tlakom vyššia o 60 mm Hg, znamená to, že ste vystavení riziku srdcových ochorení a že by ste mali byť pod neustálym dohľadom špecialistu.

Vedeli ste o tom?

 

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Matka nechala dcéru kresliť na podlahu. Mám na to veľmi dobrý dôvod, odkazuje

Mama necháva svoju dcéru kresliť na podlahu, pretože chce,...

11 dôvodov, prečo by ste mali venovať pozornosť svojim hovienkam – Ak je prasknuté, je to kvôli tomuto

V snahe o dobré zdravie často prehliadame jedinečné spôsoby,...

Kňaz povedal, čo rád robí vo voľnom čase. Objavila sa kritika

Voľný čas je luxus, ktorý chce každý z nás...

Prečítaj si aj

Matka nechala dcéru kresliť na podlahu. Mám na to veľmi dobrý dôvod, odkazuje

Mama necháva svoju dcéru kresliť na podlahu, pretože chce,...

11 dôvodov, prečo by ste mali venovať pozornosť svojim hovienkam – Ak je prasknuté, je to kvôli tomuto

V snahe o dobré zdravie často prehliadame jedinečné spôsoby,...

Kňaz povedal, čo rád robí vo voľnom čase. Objavila sa kritika

Voľný čas je luxus, ktorý chce každý z nás...

Super knihy na júlové čítanie od Grady

NOC V PARÍŽISandy BakerAko dlho sa dá utekať pred láskou?   Cat...

Matka nechala dcéru kresliť na podlahu. Mám na to veľmi dobrý dôvod, odkazuje

Mama necháva svoju dcéru kresliť na podlahu, pretože chce, aby si naozaj užila detstvo, ale video, ktoré zdieľala, používateľov sociálnych sietí dosť rozdelilo.Matka menom...

Dievčatko sa narodilo s „obrovskou hlavou“, ktorá stále rastie – po 30 rokoch sú lekári ohromení

Na Zemi sú miliardy ľudí a každý z nás je úplne jedinečný.Máme jedinečný vzhľad a osobnosť, nehovoriac o našej úplne jedinečnej rodine, ktorá je...

11 dôvodov, prečo by ste mali venovať pozornosť svojim hovienkam – Ak je prasknuté, je to kvôli tomuto

V snahe o dobré zdravie často prehliadame jedinečné spôsoby, ktorými nám telo oznamuje dôležité informácie. Jedným z takýchto prehliadaných aspektov sú naše výkaly. Zvyčajne...
Verified by MonsterInsights