V tomto obchode produkty nebalia do plastov. Používajú banánové listy a šetria tým životné prostredie

Thajský supermarket Rimping v meste Chiang Mai zavádza ekologickejšiu alternatívu k plastovým obalom – banánové listy. Týmto spôsobom podporuje celosvetovú iniciatívu na redukciu plastového odpadu.

Farebné fotografie zverejnené na stránke Perfect Homes Chiangmai na Facebooku zobrazujú zeleninu zabalenú v pevných banánových listoch namiesto plastových obalov.

Balenie banánových listov nie je pre kulinársku kultúru južnej Ázie žiadnou novinkou. Indovia po stáročia používali banánové listy na balenie ryžových pokrmov, a podobne sa to robí aj v susednej Číne, Thajsku, Vietname a Malajzii.

Používanie banánových listov má niekoľko výhod.

Listy sú organické a ľahko sa menia na kompost, ktorý vyživuje pôdu, na rozdiel od ich plastových náprotivkov, ktorým bude trvať 50 až 200 rokov, kým sa úplne rozložia.

Nové balenie šetrné k životnému prostrediu môže skutočne pomôcť a neuškodiť, čo je obrovský bonus!

Žiarivo zelené banánové listy sú hrubé, široké a pružné. Dajú sa ľahko zložiť a môžete do nich vložiť hocičo bez toho, aby sa to nejakým spôsobom poškodilo. Navyše, nereagujú na zmeny teploty (čo je ideálne na balenie chladených výrobkov!).

Banánové listy sa tiež môžu pochváliť odolnosťou voči vode. Navoskované a nepórovité listy sa pod vplyvom vlhka neznehodnocujú. Nehovoriac o skutočnosti, že nebudú absorbovať vlhkosť zo zeleninových produktov a nebudú uvoľňovať toxíny či farbivá späť do potravín.

Zákazníkom sa tiež zapáčila veselá, žiarivo zelená farba „banánového balenia“. Čo by mohlo byť lepšie, ako poďakovanie sa prírode za to, čo nám ponúka a zároveň si spríjemniť nakupovanie v supermarkete?!

Ľudia sa masovo pustili do komentovania fotografií na sociálnych sieťach. „Aj malé kroky majú veľký význam!“ – napísal jeden z podporovateľov tejto myšlienky. „Skvelý spôsob na prípravu kompostu,“ napísal ďalší, zatiaľ čo tretí komentujúci vyzdvihol vizuálnu stránku: „Je to prekrásne.“

„Vidíte ten plast za banánovým obalom?“, opýtal sa jeden obozretný užívateľ. Možno, že listy nie sú celkom vhodné pre potraviny podliehajúce krátkej doby spotreby, no aj napriek tomu ide o obrovský krok tým správnym smerom.

Banánové listy sú k dispozícii v Thajsku po celý rok, takže ak budú zákazníci spomínaného supermarketu aj naďalej dobre reagovať na prirodzenú alternatívu balenia, potom sa možno z týchto listov stane stabilný baliaci materiál.

Ako sa vám páči tento nápad?

zdroj: goodtimes.mytheepochtimes.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “V tomto obchode produkty nebalia do plastov. Používajú banánové listy a šetria tým životné prostredie”