Včely sa stali oficiálne najdôležtejšími organizmy na Zemi. Vyhlásenie taktiež upozorňuje, že sú v ohrození

 

Organizácie Earthwatch Institute na poslednom stretnutí Kráľovskej geografickej spoločnosti v Londýne oznámila, že včely sú najdôležitejšie stvorenia na zemi. Organizácia taktiež upozoruje, že tento živočíšny druh pomaly vymiera. Za posledných pár rokov sa populácia včiel znížila o alarmujúce číslo – o 90%. Tento pokles spôsobili klimatické zmeny, úbytky kvetín a lesov a škodlivé pesticídy.

Včely nám zabezpečujú až 70% produkcie v poľnohospodárstve. Opeľujú rastliny a tým zabezpečujú potravu pre 90% ľudstva. Známy vedec – Albert Einstein tvrdil, že ak včely vyhynú, ľudstvu ostávajú len 4 roky života. Podľa dnešných odborníkov sa to nikdy nestane, no aj napriek tomu to môže vážne zasiahnuť priority svetového spoločenstva. Okrem iného by sme na pultoch obchodov už nikdy nenašli broskyne, mandle, jablká, slivky,  kávu a samozrejme ani med. Okrem ľudí by trpeli aj zvieratá, ktoré sa živia opeľovanými rastlinami. Podľa odhadov včely v Európe vytvárajú ekonomickú hodnotu vo výške 14,2 miliard eur.

Ak chcete včely chrániť, kupujte med zásadne od lokálnych chovateľov, nechávajte im na dvore misku s vodou a v záhrade pestujte pôvodné rastliny.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Včely sa stali oficiálne najdôležtejšími organizmy na Zemi. Vyhlásenie taktiež upozorňuje, že sú v ohrození”