Verili by ste, že toto miesto sa nachádza na Slovensku? Rašelinové jazierko s vysokým stupňom ochrany.

Puchmajerovej jazierko vyzerá ako vystrihnuté zo škandinávskej alebo kanadskej prírody. No v skutočnosti sa nachádza v Oravskej Magure neďaleko vrcholu Minčol (1 393,9 m n. m.).

Bolo pomenované po svojej objaviteľke, českej botaničke, Marii Puchmajerovej. Toto rašelinové jazierko nie je veľké svojou plochou no jeho hĺbka siaha až do 5 – 6 metrov. Vďaka priezračnej vode, ktorou rašelinové jazierka oplývajú je možné v ňom vidieť odumreté kmene stromov.

Vstup zakázaný

Táto trvalo zamokrená pôda z jazierkom je domovom hydrofilnej vegetácie no pod vodou sa jej pochopiteľne nedarí kvôli nedostatku kyslíka. No na toto nádherné miesto sa osobne ísť pozrieť nemôžete. Pretože rašeliniská sú jedným z najohrozenejších ekosystémov na Slovensku a preto na tomto mieste platí štvrtý stupeň ochrany prírody.

K jazierku nevedie ani žiadna oficiálna trasa a podľa predpisov platiacich v tomto stupni ochrany sa turisti nemôžu pohybovať mimo určených a vyznačených turistických trás. Ďalším dôvodom na ochranu je výskyt vzácnych druhov rastlín.

https://www.instagram.com/p/B0wD0uZHLCi/

No ak by ste toto miesto chceli naozaj navštíviť potrebujete na to povolenie od orgánov štátnej prírody alebo by ste museli byť v sprievode osoby, ktorá takéto povolenie má. Preto Vás ako zodpovedných ľudí a turistov chceme požiadať o rešpektovanie týchto zákonov. No nemusíte smútiť, keďže na Slovensku sa nachádzajú aj rašeliniská, ktoré sú prístupné. Jedno sa napríklad nachádza na Hornej Orave v blízkosti obce Mútne s názvom Spálený Grúnik.

https://www.instagram.com/p/BW7BUCQFvWN/

 

 

 

Páči sa Vám toto miesto?

zdroj: https://www.infoglobe.sk/

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Verili by ste, že toto miesto sa nachádza na Slovensku? Rašelinové jazierko s vysokým stupňom ochrany.”