Zo Štrbského plesa je stavenisko: Vyrastie tam vyhliadková veža

Vedľa skokanských mostíkov pri Štrbskom plese stavia súkromný investor novú vyhliadkovú vežu, ktorá má mať aj náučný charakter. Veža by mala byť vysoká 53 metrov a jej pôdorys by mal mať priemer 33 metrov. S touto informáciou pre TASR prišiel Štefan Bieľak z Obecného úradu v Štrbe.

 

„Bude mať desať podlaží, respektíve úrovní, a štyri vyhliadkové plošiny, ktorých súčasťou bude aj adrenalínová sieť a presklená podlaha na špici vyhliadky. Vstup do únikového schodiska je pritom navrhnutý ako tobogan,“ opisuje stavbu Bieľak. Od úrovne terénu až po vrchol veže by mala viesť až 580 metrov dlhá špiralovo-visutá lávka. Náučno-vyhliadková veža by mala mať kapacitu až 500 návštevníkov.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10162506832770551&set=p.10162506832770551&type=3&theater

„Vo veži sa bude nachádzať vstup s pokladňou a zázemím, múzeum Tatranského národného parku (TANAP-u), kaviareň, denná miestnosť či darčekový obchod a toalety. Zároveň tam má byť sklad, miestnosť pre upratovačku a zázemie pre zamestnancov,“ pokračuje Bieľak. Súkromný investor High Tatra Tower s. r. o. sa k otázke nákladov či predpokladaného dokončenia stavby doposiaľ nevyjadril.

Majú na to povolenie?

„Momentálne je to v 3. stupni ochrany prírody, my to chceme v novom návrhu zonácie vyňať z ochrany a dať to do vnútorného ochranného pásma 2. stupňa, keďže tam už sa nachádzajú rôzne stavby. Drvivú väčšinu kompetencií, ako to tam vyzerá, si tak prevezme samospráva. V našom odbornom stanovisku sme limitovali akurát výšku, aby to nejakým spôsobom vizuálne zle nepôsobilo. Je to ale podstatne nižšie, ako skokanské mostíky, takže tam problém tiež nebol,“ opisuje stavbu Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAP-u. No ochranári stále čakajú či sa podmienky stavby preukážu aj stavebným povolením.

 

 

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Zo Štrbského plesa je stavenisko: Vyrastie tam vyhliadková veža”